Z většiny amerických jaderných elektráren uniká radiace

Petr Jemelka Petr Jemelka
22. 6. 2011 11:23
Ze stárnoucích podzemních trubek se do okolí dostává menší množství tritia
JE Three Mile Island, Pennsylvania, USA.
JE Three Mile Island, Pennsylvania, USA. | Foto: Reuters

Washington - Ze tří čtvrtin amerických jaderných elektráren uniká do spodní vody radioaktivní izotop vodíku tritium. Pod jadernými komplexy totiž leží zkorodované, třicet až čtyřicet let staré potrubí, které od jeho instalace nikdo nekontroloval.

S alarmujícím zjištěním přišla agentura AP na základě analýzy zprávy Jaderné regulační komise.

Výskyty a závažnost úniků tritia se navíc stále stupňují. Z dokumentace rok trvající inspekce všech civilních jaderných zařízení v USA vyplývá, že komisaři objevili netěsnosti ve 48 z celkem 65 nukleárních komplexů.

V sedmatřiceti případech hodnota tritia ve spodní vodě přesahovala bezpečné limity pro pitnou vodu. Mnohdy až stonásobně.

V některých případech byly výsledky nad bezpečnými limity dokonce i za hranicemi areálu elektráren.

Do zdrojů pitné vody se ale tritium podle dostupných informací nedostalo. Pouze poblíž dvou elektráren ve státě Illionis a jedné ve státě Minnesota byl radioaktivní izotop vodíku nalezen ve větším než stopovém množství ve vzorcích ze studní, z nichž obyvatelé přilehlých obydlí pili.

Nebezpečné i poškozené kabely

Tritium je ale ve srovnání s ostatními radioaktivními izotopy relativně málo nebezpečné. Poločas rozpadu - 12,32 roku - je příznivý a při šíření vzduchem dosud nebyly zaznamenány úniky takové koncentrace, která by tělu škodila více než rentgen.

Kontaminace pitné vody sice představuje větší riziko, jelikož největší naměřené množství by mohlo obávanou rakovinu z ozáření způsobit až po desítkách let pravidelné konzumace kontaminované vody, kontrola nicméně ukázala jiný, mnohem závažnější problém.

Část potrubí pod jadernými komplexy má v případě nutnosti sloužit k nouzovému chlazení reaktorů. Fakt, že trubky svůj účel nesplní, by ale mohl vyjít najevo až  při jaderné havárii.

Potrubí navíc není jediným zařízením, které mohly desítky let pod vodou fatálně poškodit. Pod zemským povrchem jsou vedeny také kabely, které jsou klíčové pro některé kontrolní operace v reaktorech.

Mnoho úniků radiace ze zkorodovaných trubek zůstane po léta utajeno. Od té doby, co se začaly jaderné úniky ve Spojených státech evidovat, jich už ale bylo zaznamenáno přes 400.

 

Právě se děje

Další zprávy