Z Fukušimy uniklo dvakrát víc radiace, než se myslelo

Václav Viták
7. 6. 2011 23:10
Ve Fukušimě se hromadí radioaktivní materiál i voda, úřady nevědí, kam s tím
Kontejnerů s radioaktivní vodou z chlazení reaktorů přibývá.
Kontejnerů s radioaktivní vodou z chlazení reaktorů přibývá. | Foto: Reuters

Tokio - Japonsko více než zdvojnásobilo odhad množství radioaktivity, která unikla z poškozené jaderné elektrárny Fukušima v prvním týdnu po katastrofálním březnovém zemětřesení a následné vlně tsunami.

Nová zpráva japonského úřadu pro jadernou bezpečnost naznačuje, že fukušimská atomová nehoda byla mnohem horší, než vláda veřejně přiznala.

Úřad nyní odhaduje, že v prvních sedmi dnech po 11. březnu uniklo do okolí 770 000 terabecquerelů (770 000 bilionů becquerelů). Jeho původní odhad byl "jen" 370 000 terabecquerelů za první měsíc po katastrofě.

List The New York Times upozorňuje, že 770 000 terabecquerelů se rovná asi 40 procentům radioaktivity, která se uvolnila v roce 1986 z jaderné elektrárny Černobyl.

Z dvacet kilometrů široké oblasti kolem Fukušimy už muselo být evakuováno více než 80 000 obyvatel. Mluvčí japonského kabinetu Jukio Edano přitom připustil, že úřady uvažují o evakuaci dalších oblastí.

Monitorování radioaktivity totiž ukazuje, že kvůli směru větru a povaze terénu se začíná zvyšovat intenzita radiace na místech, která až dosud zamořena nebyla.

Už po pěti hodinách

Úřad pro jadernou bezpečnost ve své zprávě dále říká, že palivo ve fukušimském jaderném reaktoru číslo 1 se roztavilo již po pěti hodinách a ne po deseti, jak se původně předpokládalo.

Ke stejnému procesu došlo v reaktoru číslo 2 po 80 hodinách od okamžiku, kdy ničivá tsunami vyřadila z provozu chladicí systém elektrárny, a v reaktoru číslo 3 po 79 hodinách.

Revize rozsahu katastrofy ještě zvýší tlak na japonskou vládu, která je už tak ostře kritizována za pomalou reakci na jadernou nehodu ve Fukušimě a za nedostatečné informování veřejnosti v rozhodujících dnech po ní.

Nová oficiální zpráva přichází v době, kdy příčiny kolapsu fukušimských jaderných reaktorů začíná vyšetřovat nezávislá expertní komise složená z deseti členů.

Japonští činitelé ale upozorňují: I revidovaná zpráva může být zatížena značnými nepřesnostmi, a to vzhledem k tomu, že vychází z počítačového modelu.

Za 100 let čisto?

Společnost Tepco, majitel a provozovatel Fukušimy, mezitím řeší naléhavý úkol, jak bezpečně zlikvidovat zničený areál elektrárny a její reaktory.

Radioaktivní suť ze zničených reaktorových hal (amatérské foto).
Radioaktivní suť ze zničených reaktorových hal (amatérské foto). | Foto: Reuters

Od konce dubna plní dálkově řízená těžká mechanizace kontejnery radioaktivní sutí a troskami. Těchto nádob o objemu čtyři kubické metry je v areálu elektrárny již 279, nikdo však neví, kam je odvážet.

Práce přitom stále pokračují. Tepco plánovalo, že Fukušima bude vyčištěna do tří měsíců, nyní však její představitelé říkají, že konec je v nedohlednu.

Stejně tak společnost neví, co si počít s vysoce radioaktivní vodou, která se hromadí v areálu. Nyní je jí tam zhruba 105 000 tun, do konce roku vzroste její objem podle odhadů na 200 000 tun.

Úřadující ředitel jaderné divize společnosti Tepco Juniči Macumoto navíc připustil, že společnost ještě ani nezačala pracovat na plnohodnotném projektu likvidace fukušimských reaktorů a odstranění vyhořelého paliva.

Britské on-line vydání časopisu Nature upozornilo, že může trvat až 100 let, než budou odstraněny všechny následky jaderné nehody ve Fukušimě.

Nature uvádí jako příklad britskou jadernou elektrárnu Sellafield, jejíž reaktor po požáru v roce 1957 zůstal stát v poškozeném stavu bez jakéhokoli zásahu celých dvacet let.

 

Právě se děje

Další zprávy