Voda ve Fukušimě byla ozářena při chlazení reaktoru

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 3. 2011 21:12
Obavy, že je v plášti třetího reaktoru trhlina se podle úřadů nenaplnily.
Aby ochladili poničený reaktor 3 jaderné elektrárny ve Fukušimě, stříkají na něj hasiči vodu.
Aby ochladili poničený reaktor 3 jaderné elektrárny ve Fukušimě, stříkají na něj hasiči vodu. | Foto: Reuters

Tokio - Příčinou úniku radioaktivní vody z třetího bloku poškozené jaderné elektrárny Fukušima pravděpodobně nebyla trhlina hlavního kontejneru, sloužícího pro uskladnění jaderného paliva, jak se odborníci původně obávali.

Radioaktivita podle všeho uniká z jiné části reaktoru.

Japonské úřady tak vyvracejí dohady o tom, že už došlo na nejhorší. Poškození tlakového kontejneru totiž od počátku jaderné havárie patří k nejhorším scénářům možného vývoje situace.

Do těchto nádrží je ponořeno rozžhavené jaderné palivo a představují tak pro okolí největší hrozbu.

Radioaktivní kontaminace je vedlejším efektem nouzového chlazení mořskou vodu, k němuž se obsluha jaderné elektrárny v tísni uchýlila. Pokud by tak neučinila, hrozilo by roztavení pláště a tím pádem jaderná katastrofa.

K přehřívání reaktorů dochází kvůli nefunkčnosti chladících zařízení. Vlna tsunami totiž kromě elektricky napájených vodních pump vyřadila z provozu i nouzové dieselové zařízení.

Jediným východiskem tak zůstává obnovení dodávek proudu do chladícího zařízení. Při jednom z pokusů o položení nových kabelů tři technici šlápli do vysoce kontaminované vody. Úroveň radiace v ní desettisíckrát převyšovala běžný stav.

Dva muži, kterým se voda dostala do bot, byli s popáleninami způsobenými radiací okamžitě hospitalizováni. Třetí technik měl naštěstí vyšší boty, a tak nebyl přímo zasažen. Podle elektrárenské společnosti Tepco si technici ohrožení způsobili sami, protože nerespektovali bezpečnostní opatření, neměli předepsaný ochranný oděv a ignorovali vyhlášený poplach.

Japonský premiér Naoto Kan v pátek prohlásil, že je situace ve Fukušimě stále nejistá - sice se v současné době nehorší, ale zdaleka není vyhráno.

Počet obětí japonské tragédie už přesáhl 10 tisíc. Více než 17 tisíc osob je podle policie stále pohřešováno a na čtvrt milionu Japonců zůstává v evakuačních centrech. Přírodní katastrofa navíc přechází v humanitární krizi, v postižených prefekturách chybí potraviny, voda, léky i pohonné hmoty.

Náklady na obnovu země vyčíslila japonská vláda na 309 miliard dolarů (téměř 5,5 trilionů korun).

 

Právě se děje

před 3 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 12 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy