Voda ve Fukušimě byla ozářena při chlazení reaktoru

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 3. 2011 21:12
Obavy, že je v plášti třetího reaktoru trhlina se podle úřadů nenaplnily.
Aby ochladili poničený reaktor 3 jaderné elektrárny ve Fukušimě, stříkají na něj hasiči vodu.
Aby ochladili poničený reaktor 3 jaderné elektrárny ve Fukušimě, stříkají na něj hasiči vodu. | Foto: Reuters

Tokio - Příčinou úniku radioaktivní vody z třetího bloku poškozené jaderné elektrárny Fukušima pravděpodobně nebyla trhlina hlavního kontejneru, sloužícího pro uskladnění jaderného paliva, jak se odborníci původně obávali.

Radioaktivita podle všeho uniká z jiné části reaktoru.

Japonské úřady tak vyvracejí dohady o tom, že už došlo na nejhorší. Poškození tlakového kontejneru totiž od počátku jaderné havárie patří k nejhorším scénářům možného vývoje situace.

Do těchto nádrží je ponořeno rozžhavené jaderné palivo a představují tak pro okolí největší hrozbu.

Radioaktivní kontaminace je vedlejším efektem nouzového chlazení mořskou vodu, k němuž se obsluha jaderné elektrárny v tísni uchýlila. Pokud by tak neučinila, hrozilo by roztavení pláště a tím pádem jaderná katastrofa.

K přehřívání reaktorů dochází kvůli nefunkčnosti chladících zařízení. Vlna tsunami totiž kromě elektricky napájených vodních pump vyřadila z provozu i nouzové dieselové zařízení.

Jediným východiskem tak zůstává obnovení dodávek proudu do chladícího zařízení. Při jednom z pokusů o položení nových kabelů tři technici šlápli do vysoce kontaminované vody. Úroveň radiace v ní desettisíckrát převyšovala běžný stav.

Dva muži, kterým se voda dostala do bot, byli s popáleninami způsobenými radiací okamžitě hospitalizováni. Třetí technik měl naštěstí vyšší boty, a tak nebyl přímo zasažen. Podle elektrárenské společnosti Tepco si technici ohrožení způsobili sami, protože nerespektovali bezpečnostní opatření, neměli předepsaný ochranný oděv a ignorovali vyhlášený poplach.

Japonský premiér Naoto Kan v pátek prohlásil, že je situace ve Fukušimě stále nejistá - sice se v současné době nehorší, ale zdaleka není vyhráno.

Počet obětí japonské tragédie už přesáhl 10 tisíc. Více než 17 tisíc osob je podle policie stále pohřešováno a na čtvrt milionu Japonců zůstává v evakuačních centrech. Přírodní katastrofa navíc přechází v humanitární krizi, v postižených prefekturách chybí potraviny, voda, léky i pohonné hmoty.

Náklady na obnovu země vyčíslila japonská vláda na 309 miliard dolarů (téměř 5,5 trilionů korun).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

V Brně kvůli bytu s chemikáliemi evakuovali policisté 25 lidí

Mrtvého muže a velké množství chemikálií nalezli dnes policisté v bytě v brněnské Šámalově ulici v Židenicích. Kvůli chemikáliím ulici uzavřeli a evakuovali z ní 25 lidí, situace se podle policie jeví jako nebezpečná. Na místě je pyrotechnik i chemická laboratoř hasičů. 

Podle mluvčího policie Bohumila Maláška měli o muže obavy sousedé. "Byt jsme otevřeli, soused byl bohužel nalezený bez známek života s tím, že v tom bytě je spousta chemikálií," řekl Malášek. Příčinu mužova úmrtí policie vyšetřuje. 

před 1 hodinou

Ministr Metnar ve čtvrtek v USA podpisem potvrdí nákup vojenských vrtulníků

Ministr obrany Lubomír Metnar ve čtvrtek po jednání s americkým ministrem obrany Markem Esperem stvrdí podpisem dokumentu nákup vrtulníků pro českou armádu. Ministerstvo obrany za ně zaplatí 14,6 miliardy korun. Metnar do Spojených států odletí v úterý ráno. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ministerstvo obrany se rozhodlo pořídit 12 vrtulníků od firmy Bell formou mezivládní dohody. Z USA vojáci získají osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje armáda dostane v roce 2023. V její výzbroji nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Další zprávy