reklama
 
 

Voda ve Fukušimě byla ozářena při chlazení reaktoru

25. 3. 2011 21:12
Obavy, že je v plášti třetího reaktoru trhlina se podle úřadů nenaplnily.

Tokio - Příčinou úniku radioaktivní vody z třetího bloku poškozené jaderné elektrárny Fukušima pravděpodobně nebyla trhlina hlavního kontejneru, sloužícího pro uskladnění jaderného paliva, jak se odborníci původně obávali.

Radioaktivita podle všeho uniká z jiné části reaktoru.

Japonské úřady tak vyvracejí dohady o tom, že už došlo na nejhorší. Poškození tlakového kontejneru totiž od počátku jaderné havárie patří k nejhorším scénářům možného vývoje situace.

Do těchto nádrží je ponořeno rozžhavené jaderné palivo a představují tak pro okolí největší hrozbu.

Radioaktivní kontaminace je vedlejším efektem nouzového chlazení mořskou vodu, k němuž se obsluha jaderné elektrárny v tísni uchýlila. Pokud by tak neučinila, hrozilo by roztavení pláště a tím pádem jaderná katastrofa.

K přehřívání reaktorů dochází kvůli nefunkčnosti chladících zařízení. Vlna tsunami totiž kromě elektricky napájených vodních pump vyřadila z provozu i nouzové dieselové zařízení.

Jediným východiskem tak zůstává obnovení dodávek proudu do chladícího zařízení. Při jednom z pokusů o položení nových kabelů tři technici šlápli do vysoce kontaminované vody. Úroveň radiace v ní desettisíckrát převyšovala běžný stav.

Dva muži, kterým se voda dostala do bot, byli s popáleninami způsobenými radiací okamžitě hospitalizováni. Třetí technik měl naštěstí vyšší boty, a tak nebyl přímo zasažen. Podle elektrárenské společnosti Tepco si technici ohrožení způsobili sami, protože nerespektovali bezpečnostní opatření, neměli předepsaný ochranný oděv a ignorovali vyhlášený poplach.

Japonský premiér Naoto Kan v pátek prohlásil, že je situace ve Fukušimě stále nejistá - sice se v současné době nehorší, ale zdaleka není vyhráno.

Počet obětí japonské tragédie už přesáhl 10 tisíc. Více než 17 tisíc osob je podle policie stále pohřešováno a na čtvrt milionu Japonců zůstává v evakuačních centrech. Přírodní katastrofa navíc přechází v humanitární krizi, v postižených prefekturách chybí potraviny, voda, léky i pohonné hmoty.

Náklady na obnovu země vyčíslila japonská vláda na 309 miliard dolarů (téměř 5,5 trilionů korun).

autor: Petr Jemelka | 25. 3. 2011 21:12

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama