Z Trumpova mítinku vyvedli demonstranta, došlo i na pěsti

ČTK ČTK
20. 3. 2016 20:22
Předvolební kampaň Donalda Trumpa v arizonském Tusconu se neobešla bez incidentu. Demonstrant schytal od jednoho z Trumpových fanoušků rány pěstí a kopance. Kromě toho video americké televize NBC zachytilo hajlujícího muže s bílou kapucí Ku-Klux-Klanu.
Z Trumpova mítinku byl vyveden demonstran
Z Trumpova mítinku byl vyveden demonstran | Foto: Reuters

Washington - Z volebního mítinku favorizovaného republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa v arizonském Tusconu vyveden demonstrant, který poté schytal od jednoho z Trumpových příznivců rány pěstí a kopance.

Ukazuje to jedno z videí, která dnes zveřejnila americká média a která zachycují další incidenty na předvolebních akcích realitního magnáta. Trump po dalších incidentech na jeho předvolebních akcích prohlásil, že násilnosti rozdmýchávají "profesionální agitátoři".

Z videa, které zveřejnila televize NBC, vyplývá, že jednoho demonstranta v sobotu v arizonském Tusconu bil pěstmi a kopal účastník Trumpova mítinku. Agresor byl podle televize předběžně zadržen a obviněn z násilného napadení. Protestujícího mladého muže předtím ze sálu vyvedla ochranka.

Mítink Donalda Trumpa - Arizona | Video: YouTube

Na videu je rovněž vidět zjevně hajlujícího muže s bílou kapucí Ku-Klux-Klanu. Trump podle televize během svého následujícího projevu muže označil za "odporného" člověka.

Na jiném videu je zachycen manažer Trumpovy kampaně Corey Lewandowski, jak za límec košile vyvádí z akce prezidentského kandidáta jiného protestujícího. Trump dnes v rozhovoru s televizní stanicí ABC svého manažera hájil a odmítl odsoudit své stoupence, kteří odpůrce napadají na stále chaotičtějších předvolebních akcích.

Trump rovněž odmítl odvolat své varování, že pokud ho Republikánská strana odmítne nominovat na prezidenta, hrozí nepokoje v ulicích, i když si je prý nepřeje. "Nevím, co se stane, ale říkám vám, že tu bude spousta nešťastných lidí," řekl.

V sobotu odpůrci Trumpa blokovali svými auty hlavní silnici vedoucí na předměstí Phoenixu, kde se miliardář chystal vystoupit na dalším ze svých mítinků. V místě se vytvořila několikakilometrová zácpa.

Trump doufá, že se mu podaří uspět v Arizoně v rámci dalšího boje o prezidentskou nominaci.

Možná stále žasnete nad tím, co se to děje v Republikánské straně, která byla až dosud na naší planetě strážcem konzervativních politických instinktů. | Video: Teodor Marjanovič
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy