Štěkající Hillary a judistický chvat Putina. Trumpův volební klip se v Kremlu nelíbí

Zahraničí Zahraničí
17. 3. 2016 11:43
Odmítáme démonizování Ruska v americké předvolební kampani, tvrdí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Putin v klipu skolí soupeře v judu a pak se směje.
Trumpovo volební video. | Video: You Tube

Moskva/WashingtonVladimir Putin nedávno označil Donalda Trumpa za schopného politika, ale nové video, které je součástí předvolební kampaně republikánského kandidáta, se Kremlu příliš nelíbí.

Spot má Američany přesvědčit, že Hillary Clintonová nemůže být pro jednání s ruským prezidentem rovnocenným partnerem.

Je na něm Putin, jak v judu dostává chvatem soupeře na lopatky. Pak je zachycena Clintonová s ustaraným výrazem ve tváři - a následně smějící se Putin.

"Viděl jsem ten klip. Nevím, jestli ho viděl i Vladimir Putin, ale náš názor je negativní. Je veřejným tajemstvím, že démonizování Ruska bohužel patří k typickým rysům americké volební kampaně. Vždy toho litujeme a doufáme, že volby proběhnou bez takových zmínek o naší zemi," prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Trump se zatím v kampani profiluje jako nejvíce proruský. Tvrdí, že se s Putinem dokáže dohodnout a že špatné vztahy mezi oběma státy jsou hlavně důsledkem špatné politiky Baracka Obamy.

Na konci roku Donald Trump o Putinovi prohlásil, že je skutečný vůdce, na rozdíl od Obamy. Podle ruského prezidenta je Trump "talentovaný" kandidát.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 47 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy