Pomník se jmény parašutistů, kteří zlikvidovali Heydricha, chátrá. Zachraňují ho potomci hrdinů

Foto: Pomník ve Velké Británii připomíná akci Anthropoid. Nyní je z něj téměř troska
V britském Leamingtonu stojí unikátní pomník československým vojákům, letcům a vlastencům padlým ve druhé světové válce.
Bohužel se začíná rozpadat.
Na snímku je syn veterána a tankisty od Dunkerque. A právě Jiří Pavel mladší s manželkou Jiřinou a nejbližšími přáteli založil Spolek na opravu leamingtonské fontány.
Na kontě je už pět tisíc liber. Přispěli především děti a vnuci bojovníků od Dunkerque, kteří žijí v zahraničí, ale i další druhováleční veteráni či Britové, kterým není osud pomníku lhostejný.
Foto: Jiřina Pavlová
Jan Gazdík Jan Gazdík
3. 2. 2017 7:04
Jedinečný pomník československým vojákům, letcům a vlastencům padlým ve druhé světové válce v britském Leamingtonu se pomalu mění v trosky. Zachránit se ho snaží potomci válečných hrdinů. Finanční příspěvek na opravu pískovcové fontánky znázorňující vrchlík padáku přislíbily i české ministerstvo obrany a Československá obec legionářská.
Foto: Aktuálně.cz

Leamington/Praha - Válečný veterán a hrdina od bitvy u Dunkerque Jiří Pavel prožívá v krátké době už druhé zklamání.

Před dvěma lety mu zloději ukradli pět medailí, které vykoupil vlastní krví v bojích s nacisty. A nyní se v britském Leamingtonu rozpadá unikátní pomník československým vojákům, letcům a vlastencům padlým ve druhé světové válce.

Jedinečný je i tím, že je věnován také československým vojákům z východní fronty, Středního východu, ale i těm, kteří zahynuli v nacisty okupované republice.

Když před 49 lety památník vznikl, Jiří Pavel byl u toho.

Nyní čtyřiadevadesátiletý emigrant patřil v roce 1968 k druhoválečným veteránům, kteří ve Velké Británii uspořádali veřejnou sbírku a pomník v Leamingtonu postavili.

Na pískovcové fontánce znázorňující vrchlík padáku jsou kovové destičky se jmény sedmi československých parašutistů, kteří padli po sedmihodinovém boji před 75 lety v kryptě pražského kostela Cyrila a Metoděje: Jana Kubiše, Josefa Gabčíka, Adolfa Opálky, Josefa Valčíka, Jana Hrubého, Josefa Bublíka a Jaroslava Švarce.

Právě v Leamingtonu se po dva roky připravovala československá smíšená brigáda, která čítala asi 3000 mužů. Z nich se mimo jiné vybírali parašutisté k diverzním výsadkům do týlů nacistů. Tedy i skupina Anthropoid s Janem Kubišem a Josefem Gabčíkem, která před 75 lety zlikvidovala třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha

Československá brigáda se po vylodění ve Francii navíc vyznamenala i v bojích o město Dunkerque (září 1944 až květen 1945).

Pomník v Leamingtonu ale po téměř padesáti letech nutně potřebuje generální opravu. Avšak peníze na to zatím nejsou.

Peníze posílají potomci hrdinů, ale i Britové

"Radnice města Leamington nám v našich žádostech o opravu vychází vstříc. Uhradila například odborný průzkum stavu pomníku za 4500 liber. Na jeho generální opravu už ale nemá peníze," vysvětluje veteránův syn Jiří Pavel. V osmdesátých letech minulého století za otcem emigroval do Velké Británie.

Jiří Pavel mladší s manželkou Jiřinou a nejbližšími přáteli proto založili Spolek na opravu leamingtonské fontány. Na jeho konto už celkem pěti tisíci librami přispěli především děti a vnoučata bojovníků od Dunkerque, kteří žijí v zahraničí. Ale i další druhováleční veteráni či Britové, kterým není osud pomníku lhostejný.

"Obdivuhodné je, že peníze nám chodí od desítek lidí z celého světa," dodává Pavel.

České ministerstvo obrany v minulosti už několikrát přispělo menšími částkami na leamingtonskou fontánu a úpravu jejího okolí, ta však nyní už nutně potřebuje zásadní rekonstrukci.

Šéf odboru pro veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík, jenž o pomníky a hroby padlých českých vojáků pečuje, podotýká, že pokud se leamingtonský spolek obrátí na české velvyslanectví v Británii, s opravou fontány by neměl být problém.

"Jde o jednu z priorit ministerstva obrany. Spojíme se proto se Spolkem na opravu leamingtonské fontány a projednáme jejich případné požadavky o finanční pomoc v meziresortní komisi. Ta se ostatně vždy snažila vycházet oprávněným požadavkům o opravu pomníků válečných hrdinů maximálně vstříc," uvedl Stehlík. Kvůli jedinečnosti pomníku hodlá navíc oslovit i slovenské ministerstvo vnitra, které má ve Velké Británii péči o válečné pomníky a hroby na starosti.

Ani místopředseda Československé obce legionářské Jindřich Sitta nevidí důvody, proč by legionáři nemohli s opravou pomníku finančně pomoci. "Rádi pomůžeme. Ostatně tak jako už nejednou v minulosti. A aby se finanční pomoc netříštila, spojíme se s ministerstvem obrany," dodává Sitta.

Satisfakce pro veterána od Dunkerque

Zmíněná studie financovaná leamingtonskou radnicí odhaduje, že celkové náklady na opravu fontány a jejího bezprostředního okolí činí 25 000 liber (asi 750 000 Kč), což by podle Jiřího Pavla nemusela být (i díky všem přispěvatelům) nedostižná částka.

"Rádi bychom opravu stihli k 18. červnu 2018, kdy byl pomník před padesáti lety v roce 1968 slavnostně odhalen a kdy si - tehdy ještě početná skupina - československých vojáků, kamarádů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka připomněla jejich poslední boj v kryptě kostela Cyrila a Metoděje," připojuje se jeho manželka Jiřina.

Pomník v Leamingtonu.
Pomník v Leamingtonu. | Foto: Jiřina Pavlová
 

Právě se děje

Další zprávy