Pomník se jmény parašutistů, kteří zlikvidovali Heydricha, chátrá. Zachraňují ho potomci hrdinů

Foto: Pomník ve Velké Británii připomíná akci Anthropoid. Nyní je z něj téměř troska
V britském Leamingtonu stojí unikátní pomník československým vojákům, letcům a vlastencům padlým ve druhé světové válce.
Bohužel se začíná rozpadat.
Na snímku je syn veterána a tankisty od Dunkerque. A právě Jiří Pavel mladší s manželkou Jiřinou a nejbližšími přáteli založil Spolek na opravu leamingtonské fontány.
Na kontě je už pět tisíc liber. Přispěli především děti a vnuci bojovníků od Dunkerque, kteří žijí v zahraničí, ale i další druhováleční veteráni či Britové, kterým není osud pomníku lhostejný.
Foto: Jiřina Pavlová
Jan Gazdík Jan Gazdík
3. 2. 2017 7:04
Jedinečný pomník československým vojákům, letcům a vlastencům padlým ve druhé světové válce v britském Leamingtonu se pomalu mění v trosky. Zachránit se ho snaží potomci válečných hrdinů. Finanční příspěvek na opravu pískovcové fontánky znázorňující vrchlík padáku přislíbily i české ministerstvo obrany a Československá obec legionářská.
Foto: Aktuálně.cz

Leamington/Praha - Válečný veterán a hrdina od bitvy u Dunkerque Jiří Pavel prožívá v krátké době už druhé zklamání.

Před dvěma lety mu zloději ukradli pět medailí, které vykoupil vlastní krví v bojích s nacisty. A nyní se v britském Leamingtonu rozpadá unikátní pomník československým vojákům, letcům a vlastencům padlým ve druhé světové válce.

Jedinečný je i tím, že je věnován také československým vojákům z východní fronty, Středního východu, ale i těm, kteří zahynuli v nacisty okupované republice.

Když před 49 lety památník vznikl, Jiří Pavel byl u toho.

Nyní čtyřiadevadesátiletý emigrant patřil v roce 1968 k druhoválečným veteránům, kteří ve Velké Británii uspořádali veřejnou sbírku a pomník v Leamingtonu postavili.

Na pískovcové fontánce znázorňující vrchlík padáku jsou kovové destičky se jmény sedmi československých parašutistů, kteří padli po sedmihodinovém boji před 75 lety v kryptě pražského kostela Cyrila a Metoděje: Jana Kubiše, Josefa Gabčíka, Adolfa Opálky, Josefa Valčíka, Jana Hrubého, Josefa Bublíka a Jaroslava Švarce.

Právě v Leamingtonu se po dva roky připravovala československá smíšená brigáda, která čítala asi 3000 mužů. Z nich se mimo jiné vybírali parašutisté k diverzním výsadkům do týlů nacistů. Tedy i skupina Anthropoid s Janem Kubišem a Josefem Gabčíkem, která před 75 lety zlikvidovala třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha

Československá brigáda se po vylodění ve Francii navíc vyznamenala i v bojích o město Dunkerque (září 1944 až květen 1945).

Pomník v Leamingtonu ale po téměř padesáti letech nutně potřebuje generální opravu. Avšak peníze na to zatím nejsou.

Peníze posílají potomci hrdinů, ale i Britové

"Radnice města Leamington nám v našich žádostech o opravu vychází vstříc. Uhradila například odborný průzkum stavu pomníku za 4500 liber. Na jeho generální opravu už ale nemá peníze," vysvětluje veteránův syn Jiří Pavel. V osmdesátých letech minulého století za otcem emigroval do Velké Británie.

Jiří Pavel mladší s manželkou Jiřinou a nejbližšími přáteli proto založili Spolek na opravu leamingtonské fontány. Na jeho konto už celkem pěti tisíci librami přispěli především děti a vnoučata bojovníků od Dunkerque, kteří žijí v zahraničí. Ale i další druhováleční veteráni či Britové, kterým není osud pomníku lhostejný.

"Obdivuhodné je, že peníze nám chodí od desítek lidí z celého světa," dodává Pavel.

České ministerstvo obrany v minulosti už několikrát přispělo menšími částkami na leamingtonskou fontánu a úpravu jejího okolí, ta však nyní už nutně potřebuje zásadní rekonstrukci.

Šéf odboru pro veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík, jenž o pomníky a hroby padlých českých vojáků pečuje, podotýká, že pokud se leamingtonský spolek obrátí na české velvyslanectví v Británii, s opravou fontány by neměl být problém.

"Jde o jednu z priorit ministerstva obrany. Spojíme se proto se Spolkem na opravu leamingtonské fontány a projednáme jejich případné požadavky o finanční pomoc v meziresortní komisi. Ta se ostatně vždy snažila vycházet oprávněným požadavkům o opravu pomníků válečných hrdinů maximálně vstříc," uvedl Stehlík. Kvůli jedinečnosti pomníku hodlá navíc oslovit i slovenské ministerstvo vnitra, které má ve Velké Británii péči o válečné pomníky a hroby na starosti.

Ani místopředseda Československé obce legionářské Jindřich Sitta nevidí důvody, proč by legionáři nemohli s opravou pomníku finančně pomoci. "Rádi pomůžeme. Ostatně tak jako už nejednou v minulosti. A aby se finanční pomoc netříštila, spojíme se s ministerstvem obrany," dodává Sitta.

Satisfakce pro veterána od Dunkerque

Zmíněná studie financovaná leamingtonskou radnicí odhaduje, že celkové náklady na opravu fontány a jejího bezprostředního okolí činí 25 000 liber (asi 750 000 Kč), což by podle Jiřího Pavla nemusela být (i díky všem přispěvatelům) nedostižná částka.

"Rádi bychom opravu stihli k 18. červnu 2018, kdy byl pomník před padesáti lety v roce 1968 slavnostně odhalen a kdy si - tehdy ještě početná skupina - československých vojáků, kamarádů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka připomněla jejich poslední boj v kryptě kostela Cyrila a Metoděje," připojuje se jeho manželka Jiřina.

Pomník v Leamingtonu.
Pomník v Leamingtonu. | Foto: Jiřina Pavlová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy