Operace Anthropoid: Tito lidé pomáhali Gabčíkovi s Kubišem po jejich výsadku

Operace Anthropoid: Tito lidé pomáhali Gabčíkovi s Kubišem po jejich výsadku
Výsadku Anthropoidu předcházel i na dnešní dobu důkladný a tvrdý výcvik speciálních sil britské armády. Příprava parašutistů byla zaměřena na plánování a vedení diverzních operací.
Jeden padák (mohlo jít o velitele skupiny Gabčíka) klesl na zamrzlé oranici blízko osamělé zahradnické budky Antonína Sedláčka. Druhý byl výše a snesl se mnohem dále (zřejmě kontejner s operačním materiálem a zbraněmi). Třetí padák přistál poblíž nehvizdského hřbitova. V budce na snímku parašutisté ukryli operační materiál a s nezištnou pomocí občanů Nehvizd odjeli z nejbližší železniční stanice Mstěnice vlakem do Rokycan na první záchytnou adresu z Londýna.
František Samek, římskokatolický farář v Nehvizdech. První osoba, se kterou se Gabčík s Kubišem setkali na půdě vlasti.
František Kroutil, náčelník Sokola v Nehvizdech. Patřil k prvním, kteří přišli do styku s Anthropoidem. Poskytl parašutistům cenné kontakty na své kamarády z odboje.
Foto: Archiv Jaroslava Čvančary / publikace Anthropoid
Štěpán Plaček Štěpán Plaček
29. 12. 2016 9:47
Kněz, sokolové či člen ilegální sítě železničářů. Podívejte se na snímky lidí, kteří pomáhali Josefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi z paraskupiny Anthropoid. Ti seskočili přesně před 75 lety – 29. prosince 1941 – nad obcí Nehvizdy. O pět měsíců později (27. května 1942) zlikvidovali zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Západní mocnosti pak v reakci na ojedinělý čin československého odboje odstoupily od mnichovské dohody, podle níž připadlo české pohraničí (přibližně jedna třetina území ČR) Německu.
 

Právě se děje

Další zprávy