Z "nejtvrdšího šerifa Ameriky" se vyklubal rasista

Zahraničí Zahraničí
19. 12. 2011 21:03
Joe Arpaio byl považován za "kladivo" na ilegální imigranty z Mexika
Šerif Joe Arpaio.
Šerif Joe Arpaio. | Foto: Reuters

Phoenix - Proslavil se tvrdým přístupem k ilegálním imigrantům z Mexika, až mu americká média začala přezdívat "nejtrvrdší šerif Ameriky"

Joe Arpaio se teď ale musí zodpovídat ministerstvu spravedlnosti. Vyšetřování totiž ukázalo, že ho při práci hnal skrytý rasismus a diskriminace.

"Nechoďte za mnou a neříkejte, že jsem odpovědný za národní a mezinárodní problémy," reagoval pro agenturu AP devětasedmdesátiletý šerif.

Mexikofornie

Úředníci prověřovali poslední tři roky Arpaiova úřadu. Zjistili, že odmítal vyšetřit 432 případů sexuálních útoků a obtěžování dětí. Jen proto, že oběti byly hispánského původu.

Běžně se také stávalo, že zadržení jedinci trávili v rozporu se zákony dlouhé hodiny na samotce. Zdokumentovaný je dokonce  případ cíleného najetí policejního auta na podezřelého.

Z vnitřní komunikace šerifova týmu také vyplývá, že lidé hispánského původu byli běžné označováni vulgárními jmény. Policisté běžně hovořili o potřebě udeřit na "mexické děvky" z "Mexikofornie" (Mexika a Kalifornie).

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti okamžitě po zveřejnění vyšetřování odebralo šerifovi licenci.

Arpaio se poprvé proslavil v roce 1992, kdy ještě jako policejní šéf okresu Maricopa zavedl pro vězně růžové spodní prádlo. Zároveň je nutil spát ve stanech, přestože denní teplota běžně přesahovala 40 stupnů Celsia.

Televizní hvězda se z "nejrasističtějšího šerifa" - jak mu nově přezdívají média - stala poté, co začal se známým hrdinou akčních filmů Stevenem Seagalem natáčet policejní reality show. 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Děčín bude mít nové vedení, Hroudu nahradí Anděl z ANO

Nová koalice na magistrátu v Děčíně ve čtvrtek podepsala koaliční smlouvu. ANO, Piráti, ODS, Změna pro Děčín a Volba pro Děčín budou mít v zastupitelstvu 15 hlasů z 27. Dosud řídí město v červnu odvolaný primátor Jaroslav Hrouda (ANO). V nové koalici ho nahradí jeho náměstek Jiří Anděl (ANO).

Na čtvrtek bylo naplánované zasedání zastupitelstva. Spekulovalo se o návrhu nového vedení, Hrouda však ve středu odpoledne zasedání zrušil. Zdůvodnil to zhoršenou epidemickou situací. Zastupitelé se ve čtvrtek ale sešli a před společenským domem Střelnice, kde se běžně zasedání konají, podepsali koaliční smlouvu a žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. Konat by se podle Anděla mělo do tří týdnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy