Z "nejtvrdšího šerifa Ameriky" se vyklubal rasista

Zahraničí Zahraničí
19. 12. 2011 21:03
Joe Arpaio byl považován za "kladivo" na ilegální imigranty z Mexika
Šerif Joe Arpaio.
Šerif Joe Arpaio. | Foto: Reuters

Phoenix - Proslavil se tvrdým přístupem k ilegálním imigrantům z Mexika, až mu americká média začala přezdívat "nejtrvrdší šerif Ameriky"

Joe Arpaio se teď ale musí zodpovídat ministerstvu spravedlnosti. Vyšetřování totiž ukázalo, že ho při práci hnal skrytý rasismus a diskriminace.

"Nechoďte za mnou a neříkejte, že jsem odpovědný za národní a mezinárodní problémy," reagoval pro agenturu AP devětasedmdesátiletý šerif.

Mexikofornie

Úředníci prověřovali poslední tři roky Arpaiova úřadu. Zjistili, že odmítal vyšetřit 432 případů sexuálních útoků a obtěžování dětí. Jen proto, že oběti byly hispánského původu.

Běžně se také stávalo, že zadržení jedinci trávili v rozporu se zákony dlouhé hodiny na samotce. Zdokumentovaný je dokonce  případ cíleného najetí policejního auta na podezřelého.

Z vnitřní komunikace šerifova týmu také vyplývá, že lidé hispánského původu byli běžné označováni vulgárními jmény. Policisté běžně hovořili o potřebě udeřit na "mexické děvky" z "Mexikofornie" (Mexika a Kalifornie).

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti okamžitě po zveřejnění vyšetřování odebralo šerifovi licenci.

Arpaio se poprvé proslavil v roce 1992, kdy ještě jako policejní šéf okresu Maricopa zavedl pro vězně růžové spodní prádlo. Zároveň je nutil spát ve stanech, přestože denní teplota běžně přesahovala 40 stupnů Celsia.

Televizní hvězda se z "nejrasističtějšího šerifa" - jak mu nově přezdívají média - stala poté, co začal se známým hrdinou akčních filmů Stevenem Seagalem natáčet policejní reality show. 

 

Právě se děje

před 21 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy