Arizona chce pokutovat tlouštíky, co nechtějí hubnout

Václav Viták
1. 6. 2011 17:15
Arizonská guvernérka chce prosadit tresty pro lidi, kteří vědomě žijí nezdravě
Když pohyb bolí...
Když pohyb bolí... | Foto: Reuters

Phoenix - Obézní lidé v Arizoně s napětím čekají, zda jejich guvernérka Janet Brewerová prosadí svůj záměr a zavede pokuty za tloušťku.

Více než čtvrtina obyvatel tohoto státu je obézní a jejich počet stále roste. Stejně tak rostou výdaje na léčbu zdravotních problémů spojených s permanentní nadváhou.

Guvernérka teď chce odlehčit přetíženému zdravotnímu systému Medicaid, určenému chudým Američanům, zavedením roční 50dolarové pokuty pro ty, kdož mají nadváhu a odmítají přitom zahájit pod dohledem lékaře redukční dietu.

Finanční penalizace by se týkala dále kuřáků a také diabetiků, kteří se neřídí pokyny lékaře.

"Je nepopiratelné, že existuje vazba mezi obezitou a růstem výdajů na zdravotnictví v Americe, takže se nesmíme bát o tomto problému mluvit," citovala BBC Monicu Couryovou, zástupkyni ředitele arizonského programu Medicaid.

Ti, kdo by naopak dokázali zhubnout na lékařem určenou váhu, by podle Couryové dostávali různé odměny, například videokazety o správném životním stylu.

Pokuta za obezitu by ovšem nebyla ukládána plošně: platila by pouze pro bezdětné dospělé, naopak rodiče s dětmi a lidé, u kterých je tloušťka důsledkem nějaké zdravotní poruchy, by takto trestáni nebyli.

Kdo má nadváhu a kdo ne?

Proti záměru republikánky Brewerové se okamžitě zvedla vlna odporu. Kyrsten Sinemaová, která v arizonské legislativě zastupuje demokraty, takovou pokutu rezolutně odmítá.

Jako příklad uvedla svou diabetickou matku, která by mohla být za nadváhu finančně trestána jen proto, že v Arizoně neexistuje žádný systém, podle kterého určit, zda se někdo při dietě drží pokynů lékaře, či nikoli.

Couryová v listu The Wall Street Journal už v dubnu připustila, že zatím neexistují kriteria, podle kterých by se stanovilo, kdo je obézní a zda dodržuje dietu.

Ušlé kilometry jsou rovněž předepsány.
Ušlé kilometry jsou rovněž předepsány. | Foto: Reuters

Naznačila však, že pro tyto potřeby by klidně mohl stačit takzvaný body mass index.

Proti návrhu jsou však mnohdy i ti, kdo si přejí - stejně jako guvernérka Brewerová - snížit výdaje na arizonský Medicaid.

Jejich hlavní námitkou je, že dohled nad dodržováním programu diety pro obézní dospělé v Arizoně by stál desetkrát více, než by ušetřil. Stát Arizona ročně vydá na Medicaid deset miliard dolarů.

Brewerová chce snížit tuto částku také tím, že přestane do tohoto programu zařazovat bezdětné dospělé.

Jak její návrhy nakonec dopadnou lze ale jen těžko odhadovat. O případném zavedení takových kroků se totiž nebude rozhodovat jen v republikány ovládané Arizoně.

Taková opatření obvykle musí schválit Washington, respektive Centrum pro programy Medicare a Medicaid. Mluvčí této federální agentury už sdělila, že žádná finanční penalizace za nezdravé životní návyky nebyla touto institucí ještě nikdy schválena.

 

Právě se děje

Další zprávy