Z lodi se na ostrově Guam vyrojily tisíce pavouků

Radim Klekner Radim Klekner
20. 7. 2010 19:32
Invazními druhy jsou dnes zaplaveny čtyři pětiny mořských regionů

Hagatňa - Přístavní dělníci na americkém ostrově Guam zažili scénu jako z hororu. Ze zásilky stavebního dříví a izolačního materiálu, kterou vykládali z lodi, jež připlula z Jižní Koreje, se na ně vyrojily stovky obrovských a tisíce menších pavouků.

Úřady v hlavním městě ostrova Hagatně kapitánu lodi okamžitě nařídily, ať s plavidlem odpluje na moře, aniž by vykládání zásilky, která je součástí projektu za dvě stě milionů dolarů, bylo dokončeno.

"Tohle na Guam nepatří," citovala televizní stanice CBS ředitele místního odboru pro otázky zemědělství Josepha Torrese. "Když se k vám toho dostane tolik v tolika různých velikostech, můžete hovořit o invazi."

Zaměstnanci jeho odboru nedokázali určit, o jaké druhy pavouků se jedná, byli však pevně přesvědčeni o tom, že podobní členovci se na ostrově nevyskutují.

Dlouhá historie invazních druhů

Guam, který je nejjižnějším ostrovem Marian, má s invazními druhy velmi špatné zkušenosti.

Bojga hnědá, stromový had žijící běžně v Austrálii a Indonésii, který byl na Guam dovezen před šedesáti lety, zde kompletně vyhubil deset druhů místních ptáků.

Bojga hnědá vyhubila na ostrově deset druhů místních ptáků
Bojga hnědá vyhubila na ostrově deset druhů místních ptáků | Foto: Aktuálně.cz

Pohromu způsobila svého času invaze achatiny velké, mimořádně žravého plže původem z východní Afriky, jehož na ostrov zavlekli za druhé světové války Japonci.

Totéž platí pro ropuchu obrovskou, která se na Guam dostala v roce 1937, aby pomohla v boji s broukem druhu Dermolepida albohirtum, jenž páchal velké škody na místních plantážích cukrové třtiny. Žába dorůstající délky až pětatřiceti centimetrů (včetně nohou) se ale na ostrově začala nekontrolovatelně množit a její jed zapříčinil úhyn řady obratlovců.

V roce 1917 pronikl na Guam vir napadající kokosové palmy, jejichž populaci v podstatě zlikvidoval.

Deset miliard dolarů

Invazní druhy se v průběhu minulého století s přičiněním člověka, jenž je na řadě tichomořských či karibských ostrovů často záměrně vysazoval, rozšířily do čtyř pětin rozlohy oceánských oblastí.

"Jakmile se jednou takovýto organismus někde uchytí, je prakticky nemožné jej vyhubit," říká Andrew Hudson z Rozvojového programu OSN, zabývající se problematikou mezinárodních vod.

Nejrychleji se invazní druhy šíří právě pomocí lodní dopravy.

Experti odhadují, že škody a ekonomické ztráty způsobené invazními druhy dosahují každoročně deset miliard dolarů.

Nejznámějším invazním druhem v ČR je podle všeho želva nádherná pocházející ze Severní a Střední Ameriky vypouštěná do volné přírody nezodpovědnými chovateli.

V kanalizačním systému floridského Cape Coralu se zase zabydlel varan nilský, plaz dorůstající dvoumetrové délky. Do floridských močálů unikla ze soukromých chovů a zoologických zahrad krajta tmavá, osmimetrový škrtič, jehož domovem jsou deštné pralesy jihovýchodní Asie.

 

Právě se děje

Další zprávy