Migranti opustili loď z nařízení úřadů, protože mají podezření na tuberkulózu. Informovala o tom agentura ANSA. Italská vláda nechce nechat migranty vylodit, dokud jí státy EU neslíbí, že jí s nimi pomůžou.
Italští zdravotníci prohlédli 150 migrantů, kteří jsou na lodi Diciotti už od 16. srpna, kdy je nabrala ve Středozemním moři na trase z Libye do Evropy italská pobřežní stráž. V pondělí italská vláda povolila lodi zakotvit v sicilské Katánii, nenechala je ale vystoupit na pevninu.
Zdravotníci v sobotu rozhodli, že 11 žen a pět mužů by mělo být z lodi přemístěno do zdravotnického zařízení, protože u nich mají podezření na tuberkulózu.
Na loď Diciotti nabrala italská pobřežní stráž původně 190 migrantů, většina z nich je podle agentury ANSA z Eritreje. Krátce poté přepravila 13 z nich, kteří byli ve vážném zdravotním stavu, na ostrov Lampedusa. Se zbylými migranty pak doplula na Sicílii. Ve středu večer nechala italská vláda po kritice a nátlaku prokurátora vylodit 29 nezletilých.
Itálie se v posledních letech potýká s masovým přílivem migrantů z Afriky přes Středomoří a nová italská vláda se mu snaží zamezit. Už v červnu oznámil ministr vnitra Matteo Salvini, že nebude ve svých přístavech přijímat lodě zahraničních nevládních organizací, protože podle něj nahrávají pašerákům.
Nyní se italská vláda snaží vyvinout nátlak na EU, aby jí s migranty pomohla. Žádá, aby si běžence z lodě Diciotti přerozdělily další země EU, jako to některé z nich už učinily v předchozích týdnech v případě jiných lodí, které připluly do Itálie či na Maltu.