Stockholm/Praha - Vysoká hra o miliardy má skončit bez vítězů a poražených.
Jde o korupci, z níž je podezřelá britská zbrojovka BAE Systems, která je v Česku známá díky plánovanému nákupu a následnému pronájmu stíhaček Gripen pro českou armádu.
V současnosti se jejími praktikami zabývají vyšetřovací týmy v osmi zemích světa. Podle informací švédské televize SvT to však brzy bude minulostí. BAE Systems se totiž snaží s úřady dvou nejdůležitějších států v rámci kauzy dohodnout na smírném řešení.
Jde o domácí britské úřady a americkou protikorupční službu.
"BAE je ochotna zaplatit odškodné a přiznat se k některým ne zcela čistým praktikám výměnou za beztrestnost," uvedly zdroje švédské televize. Jednání už probíhají.
Vyšetřování přitom zahrnuje obchody nejen v Česku ale také Maďarsku, Rakousku, Jihoafrické republice nebo Saúdské Arábii.
Celkově jde o zakázky za desítky miliard liber a úplatky vyjádřené v desítkách milionů, ba dokonce až jednotkách miliard téže měny.
V Česku se BAE "proslavila" kauzou plánovaného nákupů stíhaček Gripen. Ve zmíněné reportáži švédské televize je poprvé zveřejněn důkaz, že se při této transakci počítalo s úplatky. Její lobbista - rakouský hrabě Alfons Mensdorff-Pouilly - měl žádat centrálu o "platby pro třetí strany" ve výši bezmála tří miliard korun.
Nepřehlédněte: Na úplatky pro Čechy žádal lobbista od gripenů miliardy |
Z obchodu nakonec sešlo a česká armáda si stroje pronajala.