Mimořádná zpráva

Na úplatky pro Čechy žádal lobbista od gripenů miliardy

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
11. 6. 2009 6:30
Nákup stíhaček pro českou armádu měly pojistit skoro tři miliardy korun
Gripeny v Čáslavi. Někdo za ně dostal tučnou provizi, naznačuje švédská televize.
Gripeny v Čáslavi. Někdo za ně dostal tučnou provizi, naznačuje švédská televize. | Foto: Ondřej Besperát

Stockholm/Praha - V kauze podezřelého plánovaného nákupu a následného pronájmu bojových letounů Gripen pro českou armádu se objevil první důkaz svědčící o korupci.

Britská vyšetřovací služba má k dispozici interní fax, v němž rakouský lobbista žádá britskou zbrojovku BAE Systems o peníze určené na úplatky vlivným Čechům. BAE Systems ovládá výrobu švédských gripenů.

Ve své nové reportáži o praktikách britské zbrojovky to uvádí švédská televize SvT.

Právě ona před dvěma lety donutila svými zjištěními švédské policisty znovu otevřít vyšetřování možné korupce při získávání zakázek na gripeny v zahraničí.

Tehdy mimo jiné citovala ze skryté kamery exministra zahraničí Jana Kavana, který říkal, že všichni v českém parlamentu věděli, že "peníze jdou z ruky do ruky".

Miliarda šilinků pro 20 Čechů

Foto: Převzato z SvT

Podle zprávy britských vyšetřovatelů, kterou zaslali svým rakouským kolegům, měl rakouský lobbista - hrabě Alfons Mensdorff-Pouilly - požadovat v roce 2001 ve svém faxu peníze. Pro dvacítku Čechů s rozhodovacími pravomocemi (rozuměj politiků) urgoval přes miliardu tehdejších rakouských šilinků (přibližně tři miliardy korun), což představovalo přes tři procenta celkové zakázky. 

V té době se stále ještě rozhodovalo o nákupu švédských stíhaček.

Další - ač menší - částky pak Mensdorff žádá pro ovlivnění obchodů v Maďarsku a Rakousku.

"Britská protikorupční služba má důvody se domnívat, že BAE právě přes Mensdorffa získání zakázek v Česku, Rakousku a Maďarsku ovlivnila pomocí korupce," uvádí se ve zprávě pro rakouské policisty.

Rakouská policie ve svém vyšetřování korupčních praktik BAE Systems došla možná nejdál. Chystá se totiž své vyšetřování uzavřít. A to obžalobou vlivného hraběte.

Historie

Gripeny, Švédsko, ikona

Jak to bylo s Gripeny:

  • 1997 - Vláda Václava Klause rozhoduje o modernizaci armádní letky. Nové stroje mají přijít na místo sovětských migů.
  • 1999 - Pět firem se předběžně uchází o vládní zakázku: konsorcium McDonnell-Douglas/Boeing, Lockheed Martin, Dassault Aviation, koncern EADS, a britsko-švédské konsorcium BAE Systems/SAAB.
  • 2001 - Vyhlášeno výběrové řízení. Po čtyřech měsících odstupují Američané. Nabídky pak stáhly i Dassault a EADS. Zůstává tak jen konsorcium BAE.
  • 2002 - Vláda ještě v roce 2001 konstatovala, že BAE splnila podmínky a v následujícím roce schválila nákup 24 Gripenů za 60 miliard korun. Následná vláda Vladimíra Špidly od nákupu po povodních odstoupila. Ostatně Senátem nákup stíhaček neprošel.
  • 2003 - Rozhodnuto o pronájmu stíhaček. Z několika nabídek vybrány opět Gripeny - tentokrát už jen 14. Za desetiletý pronájem zaplatí Česko 20 miliard korun.

Speciál

"Vyšetřování uzavřeme během týdnů, maximálně měsíců. A je vysoce pravděpodobné, že podáme obžalobu. A pak ať soudní dvůr rozhodne, zda je či není vinný," uvedl pro SvT Gerhard Jarosch z rakouského státního zastupitelství.

Policie má za to, že Mensdorff je součástí sítě agentů a zprostředkovatelů, díky které se zbrojařům dařilo ovlivňovat zakázky ve střední Evropě.

Mensdorff-Pouilly-Gripen

Kdo je vlastně Alfons Mensdorff-Pouilly?

V Rakousku se snaží vytvářet obraz běžného šlechtice, jenž se stará o své majetky a v podstatě je zemědělcem. Jeho manželkou je však bývalá ministryně rakouské vlády; hrabě má kontakty na mocenské špičky po celé střední Evropě.

Sám v rakouské televizi připustil, že si přivydělává "konzultacemi", které mu nyní dělají trochu starosti.

Starosti - tedy zatčení a uvržení do vazby, aby neovlivňoval vyšetřování jeho možných korupčních praktik. Dnes již je však vyšetřován na svobodě.

Jak to bylo?

O korupci kolem nákupu gripenů pro českou armádu se hovoří od počátku. V roce 2002, kdy o něm rozhodoval Parlament, se přihlásili tři senátoři, jimž mělo být všimné nabízeno. Česká policie kauzu uzavřela s tím, že se uplácelo, ale není možné zjistit, kdo a koho.

Namísto původně plánovaného nákupu 24 stíhaček si česká armáda gripeny nakonec jen pronajala, a to 14 kusů na deset let za 20 miliard korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Leverkusen před duelem na Slavii porazil 3:1 Augsburg

Fotbalisté Leverkusenu před čtvrtečním duelem na Slavii porazili v dohrávce 5. kola bundesligy Augsburg 3:1. Dva góly Bayeru dal argentinský útočník Lucas Alario, který se střelecky prosadil ve třetím soutěžním utkání za sebou. V nastavení završil skóre jeho francouzský kolega z útoku Moussa Diaby.

Alario po čtvrthodině hry proměnil penaltu za hru rukou. Krátce po přestávce domácí neuhlídali rychlý protiútok a záložník Daniel Caligiuri vyrovnal, ale čtvrt hodiny před koncem si Alario naběhl na centr z přímého kopu a hlavou rozhodl. Diaby v závěru zpečetil výsledek střelou do prázdné branky po zoufalé snaze hostů o vyrovnání i s brankářem v útoku.

Leverkusenu stále chyběl zraněný útočník Patrik Schick. Ze stejného důvodu nebyl připraven na druhé straně záložník Jan Morávek, jen na lavičce strávili zápas brankář Tomáš Koubek a obránce Marek Suchý.

Leverkusen drží v bundeslize neporazitelnost, po úvodních třech remízách teď podruhé za sebou vyhrál a posunul se na čtvrté místo. Ve čtvrtek se Bayer od 21:00 představí v Edenu ve 2. kole Evropské ligy, v tom prvním v minulém týdnu deklasoval Nice 6:2. Pražané vstoupili do soutěže porážkou 1:3 na hřišti izraelského týmu Beer Ševa.

Německá fotbalová liga - 5. kolo:

Leverkusen - Augsburg 3:1 (16. z pen. a 74. Alario, 90.+4 Diaby - 51. Caligiuri).

Zdroj: ČTK
Další zprávy