Na úplatky pro Čechy žádal lobbista od gripenů miliardy

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
11. 6. 2009 6:30
Nákup stíhaček pro českou armádu měly pojistit skoro tři miliardy korun
Gripeny v Čáslavi. Někdo za ně dostal tučnou provizi, naznačuje švédská televize.
Gripeny v Čáslavi. Někdo za ně dostal tučnou provizi, naznačuje švédská televize. | Foto: Ondřej Besperát

Stockholm/Praha - V kauze podezřelého plánovaného nákupu a následného pronájmu bojových letounů Gripen pro českou armádu se objevil první důkaz svědčící o korupci.

Britská vyšetřovací služba má k dispozici interní fax, v němž rakouský lobbista žádá britskou zbrojovku BAE Systems o peníze určené na úplatky vlivným Čechům. BAE Systems ovládá výrobu švédských gripenů.

Ve své nové reportáži o praktikách britské zbrojovky to uvádí švédská televize SvT.

Právě ona před dvěma lety donutila svými zjištěními švédské policisty znovu otevřít vyšetřování možné korupce při získávání zakázek na gripeny v zahraničí.

Tehdy mimo jiné citovala ze skryté kamery exministra zahraničí Jana Kavana, který říkal, že všichni v českém parlamentu věděli, že "peníze jdou z ruky do ruky".

Miliarda šilinků pro 20 Čechů

Foto: Převzato z SvT

Podle zprávy britských vyšetřovatelů, kterou zaslali svým rakouským kolegům, měl rakouský lobbista - hrabě Alfons Mensdorff-Pouilly - požadovat v roce 2001 ve svém faxu peníze. Pro dvacítku Čechů s rozhodovacími pravomocemi (rozuměj politiků) urgoval přes miliardu tehdejších rakouských šilinků (přibližně tři miliardy korun), což představovalo přes tři procenta celkové zakázky. 

V té době se stále ještě rozhodovalo o nákupu švédských stíhaček.

Další - ač menší - částky pak Mensdorff žádá pro ovlivnění obchodů v Maďarsku a Rakousku.

"Britská protikorupční služba má důvody se domnívat, že BAE právě přes Mensdorffa získání zakázek v Česku, Rakousku a Maďarsku ovlivnila pomocí korupce," uvádí se ve zprávě pro rakouské policisty.

Rakouská policie ve svém vyšetřování korupčních praktik BAE Systems došla možná nejdál. Chystá se totiž své vyšetřování uzavřít. A to obžalobou vlivného hraběte.

Historie

Gripeny, Švédsko, ikona

Jak to bylo s Gripeny:

  • 1997 - Vláda Václava Klause rozhoduje o modernizaci armádní letky. Nové stroje mají přijít na místo sovětských migů.
  • 1999 - Pět firem se předběžně uchází o vládní zakázku: konsorcium McDonnell-Douglas/Boeing, Lockheed Martin, Dassault Aviation, koncern EADS, a britsko-švédské konsorcium BAE Systems/SAAB.
  • 2001 - Vyhlášeno výběrové řízení. Po čtyřech měsících odstupují Američané. Nabídky pak stáhly i Dassault a EADS. Zůstává tak jen konsorcium BAE.
  • 2002 - Vláda ještě v roce 2001 konstatovala, že BAE splnila podmínky a v následujícím roce schválila nákup 24 Gripenů za 60 miliard korun. Následná vláda Vladimíra Špidly od nákupu po povodních odstoupila. Ostatně Senátem nákup stíhaček neprošel.
  • 2003 - Rozhodnuto o pronájmu stíhaček. Z několika nabídek vybrány opět Gripeny - tentokrát už jen 14. Za desetiletý pronájem zaplatí Česko 20 miliard korun.

Speciál

"Vyšetřování uzavřeme během týdnů, maximálně měsíců. A je vysoce pravděpodobné, že podáme obžalobu. A pak ať soudní dvůr rozhodne, zda je či není vinný," uvedl pro SvT Gerhard Jarosch z rakouského státního zastupitelství.

Policie má za to, že Mensdorff je součástí sítě agentů a zprostředkovatelů, díky které se zbrojařům dařilo ovlivňovat zakázky ve střední Evropě.

Mensdorff-Pouilly-Gripen

Kdo je vlastně Alfons Mensdorff-Pouilly?

V Rakousku se snaží vytvářet obraz běžného šlechtice, jenž se stará o své majetky a v podstatě je zemědělcem. Jeho manželkou je však bývalá ministryně rakouské vlády; hrabě má kontakty na mocenské špičky po celé střední Evropě.

Sám v rakouské televizi připustil, že si přivydělává "konzultacemi", které mu nyní dělají trochu starosti.

Starosti - tedy zatčení a uvržení do vazby, aby neovlivňoval vyšetřování jeho možných korupčních praktik. Dnes již je však vyšetřován na svobodě.

Jak to bylo?

O korupci kolem nákupu gripenů pro českou armádu se hovoří od počátku. V roce 2002, kdy o něm rozhodoval Parlament, se přihlásili tři senátoři, jimž mělo být všimné nabízeno. Česká policie kauzu uzavřela s tím, že se uplácelo, ale není možné zjistit, kdo a koho.

Namísto původně plánovaného nákupu 24 stíhaček si česká armáda gripeny nakonec jen pronajala, a to 14 kusů na deset let za 20 miliard korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy