Na úplatky pro Čechy žádal lobbista od gripenů miliardy

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
11. 6. 2009 6:30
Nákup stíhaček pro českou armádu měly pojistit skoro tři miliardy korun
Gripeny v Čáslavi. Někdo za ně dostal tučnou provizi, naznačuje švédská televize.
Gripeny v Čáslavi. Někdo za ně dostal tučnou provizi, naznačuje švédská televize. | Foto: Ondřej Besperát

Stockholm/Praha - V kauze podezřelého plánovaného nákupu a následného pronájmu bojových letounů Gripen pro českou armádu se objevil první důkaz svědčící o korupci.

Britská vyšetřovací služba má k dispozici interní fax, v němž rakouský lobbista žádá britskou zbrojovku BAE Systems o peníze určené na úplatky vlivným Čechům. BAE Systems ovládá výrobu švédských gripenů.

Ve své nové reportáži o praktikách britské zbrojovky to uvádí švédská televize SvT.

Právě ona před dvěma lety donutila svými zjištěními švédské policisty znovu otevřít vyšetřování možné korupce při získávání zakázek na gripeny v zahraničí.

Tehdy mimo jiné citovala ze skryté kamery exministra zahraničí Jana Kavana, který říkal, že všichni v českém parlamentu věděli, že "peníze jdou z ruky do ruky".

Miliarda šilinků pro 20 Čechů

Foto: Převzato z SvT

Podle zprávy britských vyšetřovatelů, kterou zaslali svým rakouským kolegům, měl rakouský lobbista - hrabě Alfons Mensdorff-Pouilly - požadovat v roce 2001 ve svém faxu peníze. Pro dvacítku Čechů s rozhodovacími pravomocemi (rozuměj politiků) urgoval přes miliardu tehdejších rakouských šilinků (přibližně tři miliardy korun), což představovalo přes tři procenta celkové zakázky. 

V té době se stále ještě rozhodovalo o nákupu švédských stíhaček.

Další - ač menší - částky pak Mensdorff žádá pro ovlivnění obchodů v Maďarsku a Rakousku.

"Britská protikorupční služba má důvody se domnívat, že BAE právě přes Mensdorffa získání zakázek v Česku, Rakousku a Maďarsku ovlivnila pomocí korupce," uvádí se ve zprávě pro rakouské policisty.

Rakouská policie ve svém vyšetřování korupčních praktik BAE Systems došla možná nejdál. Chystá se totiž své vyšetřování uzavřít. A to obžalobou vlivného hraběte.

Historie

Gripeny, Švédsko, ikona

Jak to bylo s Gripeny:

  • 1997 - Vláda Václava Klause rozhoduje o modernizaci armádní letky. Nové stroje mají přijít na místo sovětských migů.
  • 1999 - Pět firem se předběžně uchází o vládní zakázku: konsorcium McDonnell-Douglas/Boeing, Lockheed Martin, Dassault Aviation, koncern EADS, a britsko-švédské konsorcium BAE Systems/SAAB.
  • 2001 - Vyhlášeno výběrové řízení. Po čtyřech měsících odstupují Američané. Nabídky pak stáhly i Dassault a EADS. Zůstává tak jen konsorcium BAE.
  • 2002 - Vláda ještě v roce 2001 konstatovala, že BAE splnila podmínky a v následujícím roce schválila nákup 24 Gripenů za 60 miliard korun. Následná vláda Vladimíra Špidly od nákupu po povodních odstoupila. Ostatně Senátem nákup stíhaček neprošel.
  • 2003 - Rozhodnuto o pronájmu stíhaček. Z několika nabídek vybrány opět Gripeny - tentokrát už jen 14. Za desetiletý pronájem zaplatí Česko 20 miliard korun.

Speciál

"Vyšetřování uzavřeme během týdnů, maximálně měsíců. A je vysoce pravděpodobné, že podáme obžalobu. A pak ať soudní dvůr rozhodne, zda je či není vinný," uvedl pro SvT Gerhard Jarosch z rakouského státního zastupitelství.

Policie má za to, že Mensdorff je součástí sítě agentů a zprostředkovatelů, díky které se zbrojařům dařilo ovlivňovat zakázky ve střední Evropě.

Mensdorff-Pouilly-Gripen

Kdo je vlastně Alfons Mensdorff-Pouilly?

V Rakousku se snaží vytvářet obraz běžného šlechtice, jenž se stará o své majetky a v podstatě je zemědělcem. Jeho manželkou je však bývalá ministryně rakouské vlády; hrabě má kontakty na mocenské špičky po celé střední Evropě.

Sám v rakouské televizi připustil, že si přivydělává "konzultacemi", které mu nyní dělají trochu starosti.

Starosti - tedy zatčení a uvržení do vazby, aby neovlivňoval vyšetřování jeho možných korupčních praktik. Dnes již je však vyšetřován na svobodě.

Jak to bylo?

O korupci kolem nákupu gripenů pro českou armádu se hovoří od počátku. V roce 2002, kdy o něm rozhodoval Parlament, se přihlásili tři senátoři, jimž mělo být všimné nabízeno. Česká policie kauzu uzavřela s tím, že se uplácelo, ale není možné zjistit, kdo a koho.

Namísto původně plánovaného nákupu 24 stíhaček si česká armáda gripeny nakonec jen pronajala, a to 14 kusů na deset let za 20 miliard korun.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy