Z KLDR uprchli na jih dva prominenti komunistického režimu. Plukovník a diplomat

ČTK ČTK
11. 4. 2016 8:58
Jihokorejská vláda informovala, že v loňském roce k nim uprchli dva vysocí představitelé z KLDR. Prominentními uprchlíky mají být armádní plukovník a diplomat. Plukovník se zabýval špionáží proti Jižní Koreji, při výslechu poskytl informace o své práci. Soul většinou oficiálně o uprchlých Severokorejcích neinformuje a jihokorejská opozice tvrdí, že zveřejnění případů souvisí především se středečními parlamentními volbami. Vláda konzervativní prezidentky Pak Kun-hje se podle agentury Reuters snaží tímto způsobem ovlivnit volební účast.
Z komunistické KLDR loni do Jižní Koreje uprchli dva prominenti. (Ilustrační foto)
Z komunistické KLDR loni do Jižní Koreje uprchli dva prominenti. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Soul/Pchjongjang - Do Jižní Koreje loni uprchli dva vysocí představitelé komunistické Severní Koreje. Informovala o tom jihokorejská vláda, podle níž byli prominentními uprchlíky plukovník severokorejské armády a diplomat, který měl za sebou misi v severní Africe.

Soul tuto zprávu vydal krátce po útěku 13 Severokorejců. Byli to pracovníci restaurace provozované v zahraničí, tedy personál, který bývá pečlivě vybírán z loajálních občanů. Vedoucí podniku a 12 zaměstnankyň se dostali na území Jižní Koreje minulý čtvrtek a svůj krok odůvodnili tím, že když v cizině získali přístup k zahraničním médiím, přestali důvěřovat domácí propagandě. Podle sdělovacích prostředků byl podnik v Číně.

Podle zprávy Soulu se loni dostal do Jižní Koreje armádní plukovník, který se zabýval špionáží proti Jižní Koreji; dostal už azyl a při výslechu podle jihokorejské tiskové agentury Jonhap poskytl informace o své práci. Je vůbec nejvýše postaveným uprchlíkem z řad severokorejské armády, který se ocitl v Jižní Koreji.

Soul většinou oficiálně o uprchlých Severokorejcích neinformuje a jihokorejská opozice tvrdí, že zveřejnění případů souvisí především se středečními parlamentními volbami. Vláda konzervativní prezidentky Pak Kun-hje se podle agentury Reuters snaží tímto způsobem ovlivnit volební účast.

Od konce korejské války v roce 1953 uprchlo z komunistického severu do Jižní Koreje podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení více než 29 tisíc obyvatel, většina z nich před politickým útlakem a před hladem. Z toho 1276 případů připadá na loňský rok; vůbec nejvíc Severokorejců se vydalo na jih v roce 2009.

Do ciziny se dostávají hlavně přes prostupnou hranici s Čínou a pak se snaží cestovat dál. Severní Korea žádá, aby všechny státy její uprchlíky vracely.

 

Právě se děje

Další zprávy