Z Escobarova ranče odstranili slavné letadlo. Chceme tu park pro rodiny, říká vedení

ČTK ČTK
31. 1. 2019 13:08
U vstupu na někdejší ranč narkobarona Pabla Escobara v Kolumbii dříve stávala bílá brána a na ní letadlo s označením HK-617. Tradovalo se, že na jeho palubě dopravil Escobar svou první zásilku drog do Spojených států. I když to byla pouze replika, u symbolu hlavy medellínského kartelu se fotily tisíce turistů.
Hacienda Napoles. Vstup na někdejší ranč narkobarona Pabla Escobara.
Hacienda Napoles. Vstup na někdejší ranč narkobarona Pabla Escobara. | Foto: Shutterstock

Jak letadlo, tak oblouk byly ale odstraněny a na místě rozsáhlého ranče se nyní nachází přírodní park, napsal ve čtvrtek list La Stampa. Správci parku se chtějí zbavit veškerých stop, které odkazují na násilí a úmrtí, které s sebou obchod s drogami nese.

"Tento park nemá nic společného se svým předchozím majitelem. Chceme vejít v povědomí jako zábavní park pro rodiny. Toto místo má více budoucnosti než minulosti," konstatoval ředitel parku Óscar Jairo Orozco. Na místo, kde stávalo Escobarovo letadlo, chce vedení umístit sochu hrošice Vanessy, která nyní v parku žije.

Ranč Napoles, který se objevil i v seriálu Narcos, se stal symbolem Escobarovy moci a okázalosti. Před dvoupatrovým sídlem se vyjímá luxusní bazén, za budovou se nachází přistávací plocha. Konaly se tam schůzky špiček kolumbijského obchodu s drogami.

Escobar si nechal z ranče udělat zoologickou zahradu, kam byli z Afriky propašováni sloni, žirafy, nosorožci a další exotická zvířata. Na začátku 90. let kolumbijský stát místo zabavil a zvířata rozdělil do zoologických zahrad po celé zemi.

Za několik týdnů má být srovnán se zemí další ze symbolů kolumbijského narkobarona - šestipatrová budova Monaco ve městě Medellín, odkud Escobar svůj kartel řídil. Budova bude zbourána ke konci února a na jejím místě vznikne park, který bude věnován památce obětí obchodu s drogami.

Podívejte se na trailer k seriálu Narcos: Mexiko

Po podmanivém ztvárnění osudů nejslavnějšího narkobarona Pabla Escobara se oceňované drama Narcos ve čtvrté řadě vydalo z Kolumbie do Mexika. | Video: Netflix
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy