Předsedkyně Svazu Poláků v Bělorusku Anžalika Borysová (v polštině Andżelika Borysová) byla propuštěna z běloruského vězení, oznámila televize TVN 24 s odvoláním na mluvčího polské diplomacie. Připomněla, že ve středu uplynul rok od zatčení Polky a že ve vězení stále zůstává další aktivista Svazu Poláků, novinář Andrej Pačobut (polsky Andrzej Poczobut), který byl zatčen dva dny po Borysové. Osvobození Borysové označil nezávislý běloruský list Naša Niva za další gesto autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka vůči Polákům, udělané v naději na normalizaci vztahů se západním sousedem "na pozadí krachující ruské operace na Ukrajině".
Borysovou zatkli loni 23. března za organizování kulturní akce polské menšiny, kterou běloruské úřady označily za "nelegální". Byla nejprve odsouzena k 15 dnům vězení, ze kterého ale už nevyšla, protože úřady proti ní vznesly další obvinění, z rozněcování záště na základě národnostní, náboženské a jazykové příslušnosti a "rehabilitace nacismu", za což ji hrozilo až 12 let vězení. Nakonec předsedkyně Svazu Poláků strávila za mřížemi rok.
Běloruští ochránci lidských práv, polské úřady a mezinárodní společenství kategoricky odsoudili pronásledování představitelů polské menšiny v Bělorusku, poznamenala TVN 24 na svém webu. Na propuštění Borysové naléhal polský parlament, který k výročí uvěznění Borysové přijal rezoluci.
Borysovou nechal propustit z vězení Lukašenko v naději na normalizaci vztahů s Polskem, uvedl běloruský list Naša Niva s tím, že jde o již druhé gesto vůči "šíleným Polákům", jak Lukašenko svého času označil západní sousedy: tím prvním byl odvoz zbývajících migrantů od hranic s Polskem. "To vše se děje na pozadí krachující ruské operace na Ukrajině a v podmínkách pobytu ruských vojsk v Bělorusku," dodala Naša Niva. Poznamenala, že sama Borysová o milost nežádala, má přikázáno setrvávat ve vsi u Grodna a má zákázáno stýkat s polskými diplomaty.