Let nové posádky k ISS provázejí problémy, potrvá až dva dny

ČTK ČTK
26. 3. 2014 6:55
Americko-ruská posádka se vydává na oběžnou dráhu v době zvýšeného napětí mezi Ruskem a Západem. Ve vesmíru však jsou obě strany na sebe odkázány a prakticky "odsouzeny ke spolupráci".
Sojuz startuje k ISS.
Sojuz startuje k ISS. | Foto: Reuters

Bajkonur (Kazachstán) - Let ruské lodi Sojuz se třemi novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se kvůli dosud neidentifikovanému technickému problému výrazně prodlouží.

Nový termín příletu se mění na noc ze čtvrtka na pátek, oznámila ve středu americká vesmírná agentura NASA. Podle původního plánu měl let, který odstartoval z Bajkonuru v Kazachstánu v úterý ve 22:17 SEČ, trvat jen šest hodin.

Start nosné rakety Sojuz-FG s lodí Sojuz TMA-12M s Američanem Stevem Swansonem a Rusy Alexandrem Skvorcovem a Olegem Artěmjevem byl úspěšný. Nevznítily se ale pomocné rakety, takže loď vynechala dva plánované manévry. To znamená, že let na orbitální stanici vzdálenou od Země 418 kilometrů bude zřejmě trvat více než dva dny.

"Posádka není v žádném nebezpečí. Sojuz je vybaven spoustou jídla a dalších potřeb i na více než dva dny, kdyby to bylo nutné," řekl podle agentury Reuters komentátor mise během televizního vysílání NASA. Až do loňského roku ruské lodě cestovaly k ISS běžně dva dny.

Mise na 170 dní

Ruští řídící letu čekají více informací o příčině selhání pomocných raket v době, kdy loď přeletí znovu nad jejich pozemními stanicemi.

"První informace naznačují, že problém je zřejmě v tom, že loď nebyla správně orientovaná," uvedla NASA. Nový termín byl předběžně stanoven na pátek 0:58 SEČ.

Noví členové posádky ISS mají strávit na stanici 170 dní. Po jejich příletu se posádka orbitálního komplexu opět doplní na obvyklou šestici. Nahradí tak ruské kosmonauty Olega Kotova a Sergeje Rjazaňského a amerického astronauta Michaela Hopkinse, kteří se vrátili na Zem 11. března po 166 dnech strávených na oběžné dráze.

Americko-ruská posádka se vydává na oběžnou dráhu v době zvýšeného napětí mezi Ruskem a Západem v důsledku krymské krize. Podle odborníků však politika spolupráci ve vesmíru neovlivní, protože obě strany jsou na sebe odkázány a prakticky odsouzeny ke spolupráci.

Spojené státy v současnosti nemají k dispozici vlastní vesmírné plavidlo schopné dopravovat lidské posádky na oběžnou dráhu.

 

Právě se děje

Další zprávy