Xenofobní Češi? Nic takového v Bruselu nikdo netvrdí, říká švédská komisařka

Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
11. 4. 2022 14:31
Do Česka se tento týden chystá tým lidí od Ylvy Johanssonové, švédské eurokomisařky pro otázky migrace, aby zjistil přesné parametry dodávky modulárních domů až pro 50 tisíc ukrajinských uprchlíků, které žádá vláda kvůli docházejícímu volnému bydlení. "Jsme si dobře vědomi českých potřeb, vláda nám to sdělila. Pomůžeme vám," řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz a Hospodářské noviny Johanssonová.
Ylva Johanssonová
Ylva Johanssonová | Foto: Lukáš Bíba

Byla jste teď dva dny v Česku, navštívila jste Kongresové centrum, mluvila jste s několika ministry, hasiči, dobrovolníky. Jak Češi podle vás zvládají uprchlickou krizi z Ukrajiny?

Jsem ohromená. Zvládají to skvěle, dobrovolníci, profesionálové i vláda. Česká republika je přitom po Polsku druhou nejvíce zasaženou zemí v počtu ukrajinských uprchlíků. Máte důvod být na sebe hrdí.

Jak může zbytek Evropské unie přispět Česku nebo Polsku s pomocí Ukrajincům?

Založili jsme online Solidární platformu, kde si členské státy vyměňují informace a nabízejí možnosti přesídlení Ukrajinců k nim. Je to v počátcích, už se ale nabídly velké státy jako Německo, Francie nebo Španělsko, že mohou k sobě vzít Ukrajince z Česka a Polska, pokud ti lidé projeví zájem. Komise také uvolnila 10 miliard eur (v přepočtu 245 miliard korun - pozn. red.) na pomoc se zvládáním krize, o které lze požádat bez složitého programování. Stačí říct, že žádáte o peníze na tolik a tolik uprchlíků, a komise uvolní 40 eur na každého na týden.

O kolik peněz si řekla česká vláda?

Teď jednáme o konkrétní částce, proto nebudu zveřejňovat nějaká čísla.

Česká vláda plánuje postavit modulární domy až pro 50 tisíc Ukrajinců, protože volné bydlení dochází. Požádala vás v této věci vláda o pomoc?

Mluvili jsme o tom s ministrem vnitra Vítem Rakušanem. Zástupci evropské azylové agentury, kterou mám pod sebou, přijedou tento týden do České republiky speciálně kvůli tomu, aby se o tomto typu bydlení pobavili a vyhodnotili, jak to může Evropská komise finančně podpořit, případně jak můžeme pomoci zprostředkovat dodávku. Jsme si dobře vědomi vašich potřeb, česká vláda nám to sdělila. Pomůžeme vám.

Jako kdyby EU neexistovala

Byla jste ministryní práce ve švédské vládě v době migrační krize v roce 2015. Jaké hlavní ponaučení jste si z toho odnesla?

Pamatuju si, že jsem se v tom boji cítila velmi sama, protože všechny země si to řešily samy doma. Jako kdyby Švédsko bylo ostrov a EU ani neexistovala! Takže teď, když mám zodpovědnost za migraci, beru jako svůj osobní úkol udělat všechno pro to, aby EU byla přítomná, abychom byli jeden s druhým solidární.

Proto jsem ráda, že jsme krátce po začátku války aktivovali směrnici o dočasné ochraně ukrajinských uprchlíků. Znamená to, že mají legální pobyt v EU nejméně na rok, mohou se ucházet o práci a poslat děti do škol. Máme jasná a stejná pravidla o jejich zacházení po celé EU.

Čeho by se mělo Česko vyvarovat při umisťování Ukrajinců v zemi na základě vaší zkušenosti?

Je potřeba dívat se nejen na to, ve kterém městě je dostatek volného ubytování, ale také jestli tam lidé seženou práci a děti budou mít místo ve školách. Vím, že to není jednoduché, ale je to nevyhnutelné. V roce 2015 jsme ve Švédsku opakovaně čelili situaci, kdy jsme našli volné byty pro uprchlíky v okresech, kde pro ně ale nebyla práce.

Lidé potřebují mít střechu nad hlavou, ale také práci a vzdělání pro svoje děti, aby viděli smysl v novém životě. Když se cizinci ihned podílejí na chodu společnosti, pomáhá to také předejít napětí.

Ylva Johanssonová
Ylva Johanssonová | Foto: Lukáš Bíba

Jak jste sháněli práci pro lidi dominantně ze Sýrie, kteří neuměli švédsky?

Osvědčilo se nám začít hned pracovat s tím, co dotyčný uměl. To znamená, že pokud přišel učitel matematiky - já jsem původní profesí učitelka matematiky -, hledali jsme, kde by mohl najít práci člověk, který rozumí matematice a číslům. Domluvili jsme se sociálními partnery, školami, cechy nebo odboráři, aby se stali mentory uprchlíků podle oborů. Naši učitelé pak pomohli syrským učitelům, lékaři sekundovali lékařům a takto po profesích jsme je zapojili do společnosti. Náš základní přístup byl: začněme se schopnostmi a znalostmi každého jednotlivce.

Převažující pohled na uprchlíky je, že se jim musí pomáhat. Ale oni sami toho dokážou docela dost.

Běhat a vařit s uprchlíky

Co udělat pro to, aby solidarita s uprchlíky vydržela co nejdéle?

Záleží hlavně na nás, jak se budeme chovat. Švédská zkušenost velí dělat s nimi něco normálního. To znamená vtahovat je do běžných denních aktivit. Jít s nimi běhat nebo třeba společně vařit. Dát jim pocítit, že do nové společnosti patří. Člověk se cítí doma nikoli v často abstraktním národě, ale v místní komunitě, někde, kde to dobře zná, kde to znají jeho děti a cítí se tam dobře. 

Země visegrádské čtyřky včetně Česka získaly nátěr nesolidární, xenofobní skupiny u zbytku EU kvůli svému odporu proti uprchlickým kvótám v roce 2015. Je tohle zapomenuto?

Nezaznamenala jsem za dobu svého mandátu, že by o České republice nebo jiných zemích někdo takhle mluvil. Já jsem před půldruhým rokem navrhla nový pakt o migraci a ten povinné kvóty neobsahuje. Považovala jsem je za špatné řešení. Potřebujeme samozřejmě solidaritu všech, protože migrace se nikdy nezastaví a každý stát musí nějak přispět. Ale ne kvótami.

Video: Ukrajinka s dětmi našla útočiště u Rusů v Praze

„Mívám návaly vděčnosti.“ Ukrajinka s dětmi našla útočiště u Rusů v Praze. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy