V Řecku jsou stále častější potyčky mezi uprchlíky, policií a aktivisty, zadrženi byli i dva Češi

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 4. 2016 19:44
Řecké úřady ve čtvrtek zadržely 27 cizinců při potyčce uprchlíků s policií u města Ioannina na severovýchodě země. Běženci z uprchlického centra Katsika zablokovali hlavní silnici u města a požadovali zlepšení ubytovacích podmínek v táboře, uvedla řecká média. Řecké úřady v této souvislosti poukazují na stále častější konflikty s úřady, které mají i zahraniční aktivisté pomáhající v zemi uprchlíkům. V úterý byli v Řecku zadrženi i dva Češi.
Uprchlíci v Idomeni.
Uprchlíci v Idomeni. | Foto: Reuters

Ioannina (Řecko) - Kvůli potyčce uprchlíků s policií u řeckého města Ioannina zadržely úřady 27 cizinců. Běženci z uprchlického centra Katsika zablokovali hlavní silnici u města a požadovali zlepšení ubytovacích podmínek v táboře, uvedla řecká média.

Proti blokádě zasáhly pořádkové síly a demonstranti je zasypali kameny a kusy dřeva, uvedla řecká agentura APE-MPE, která původně informovala o 15 zadržených. Je mezi nimi i španělská členka nevládní dobrovolnické organizace, která v centru Katsika působí.

Agentura AP mezitím informovala o dvou španělských občanech, které prý zadržela řecká policie pro podezření z účasti na násilnostech mezi migranty a makedonskými ozbrojenými složkami na hranici u železničního přechodu v Idomeni. V oblasti se vyskytuje 11 tisíc uprchlíků, z nichž mnozí se stále nevzdávají naděje, že se hranice opět otevře a že budou moci pokračovat v cestě do středozápadní Evropy.

Řecké úřady v této souvislosti poukazují na stále častější konflikty s úřady, které mají i zahraniční aktivisté pomáhající v zemi uprchlíkům. V úterý podle serveru alterthess.gr řecká policie zadržela 16 cizinců, včetně dvou českých občanů. Až na jednoho Němce, u kterého byl nalezen nůž, kvůli němuž byl obviněn z nedovoleného ozbrojování, byli ostatní cizinci po výslechu opět propuštěni na svobodu.

Agentura AP tvrdí, že zadrženo bylo v těchto dnech osm cizinců, včetně Čechů, "za přechovávání drog, zbraní a nezaregistrovaných vysílaček".

Útoky asi mají za cíl, abych na svých aktivitách slevila, ale jak to tak pozoruju, tak spíš přidám, říká ředitelka rodinného centra Olga Pavlů. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 7 minutami

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále o extraligový titul

Volejbalisté Českých Budějovic odvrátili konec finále extraligy. Na palubovce Karlovarska už prohrávali ve třetím utkání 0:2 na sety a v tie-breaku čelili mečbolu, ale nakonec zvítězili po setech 26:28, 23:25, 25:23, 25:22 a 20:18. Stav série hrané na tři vítězné zápasy snížili na 1:2. Čtvrtý duel se uskuteční v pátek na jihu Čech od 20:20.

Českobudějovický trenér René Dvořák poprvé od začátku utkání ve finálové sérii nasadil zkušeného univerzála Filipa Rejlka, který se odvděčil skvělým výkonem a 33 body. "Prokázal svoje umění, ale tohle patří celému týmu," řekl kouč Dvořák v České televizi.

"Šance jsme měli, nevyužili je a Budějovice začaly být kompaktnější," konstatoval po první domácí extraligové porážce v sezoně trenér Karlovarska Jiří Novák a k výkonu svého týmu dodal: "Přišlo mi to na můj vkus moc profesorský a to nemůžeme. Musíme hrát s mladickou nerozvážností a radostí."

Zdroj: ČTK
Další zprávy