Do Řecka přijelo za poslední den z Turecka jen 80 migrantů. Bývalo jich 900 denně

ČTK ČTK
12. 4. 2016 20:50
Z Turecka do Řecka za posledních 24 hodin dorazilo pouze 80 migrantů. S odvoláním na aténský krizový štáb o tom informovala agentura DPA. O víkendu na řecké ostrovy připlulo kolem tří set lidí. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ještě v březnu směřovalo do Řecka přes Egejské moře asi 900 migrantů denně. V prvních deseti dubnových dnech už jich ale bylo denně jen kolem 170.
Provizorní uprchlický tábor u řeckého přístavu Pireus.
Provizorní uprchlický tábor u řeckého přístavu Pireus. | Foto: Reuters

Atény - Minulé pondělí začaly přesuny migrantů z Řecka do Turecka na základě nedávno uzavřené dohody mezi Evropskou unií a Ankarou. Ta platí od 20. března a předpokládá, že migranti, kteří od tohoto data připlují a nezískají v Řecku azyl, budou vráceni.

Do Turecka se zatím vrátilo 325 migrantů, kteří v Řecku o azyl nepožádali. Výsledky řízení těch migrantů, kteří žádost podali, by měly být podle prohlášení Atén známy do dvou týdnů. "První úředníci, kteří zpracovávají žádosti o azyl, zahájili (na ostrovech v Egejském moři) svou práci," uvedla dnes mluvčí řecké vlády Olga Gerovasiliová. Neúspěšní žadatelé by měli na základě dohody putovat zpět do Turecka.

Za každého vráceného Syřana se EU zavázala přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl, stanoven je ale strop 72 000 běženců. V Turecku je v současnosti přes 2,5 milionu syrských uprchlíků.

Po uzavření takzvané balkánské stezky na řeckém území uvázly desetitisíce migrantů, kteří se chtěli dostat za lepším životem převážně do Německa. V Řecku vznikly dva velké provizorní tábory, jeden v Idomeni u makedonské hranice a druhý v přístavu Pireus u Atén. Řecké úřady se snaží běžence v těchto lokalitách přesvědčit, aby se přesunuli do ubytoven pro uprchlíky zřízených po celé zemi.

Provizorní tábory opouštějí stovky lidí

V úterý tábor v Pireu opustilo více než 700 ze zhruba 4500 migrantů. Přesunuli se do nově zřízeného kontejnerového tábora v západní části přístavního města, který by měl nakonec pojmout až 3000 lidí.

Na 700 běženců podle AFP od pondělka opustilo také řecký tábor Idomeni, v němž stále zůstává přes 10 000 migrantů. Sedm autokarů se 300 lidmi odjelo v pondělí, dalších osm vozů odvezlo asi 400 osob z tábora dnes.

U Idomeni nadále vládne napětí. Podle agentury DPA se mezi migranty opět začaly šířit fámy, že se dnes otevře hranice, a cesta do Makedonie a dál do střední Evropy tak bude volná. Řečtí i makedonští policisté jsou v pohotovosti, informovala řecká stanice Skai, podle níž jsou za falešnými informacemi dobrovolníci, kteří se snaží uprchlíkům pomáhat.

V neděli v tábořišti u Idomeni s 11 000 obyvateli vyvolal nepokoje leták v arabštině, který vyzýval k pochodu na makedonskou hranici. Dav asi 500 migrantů následně pomocí slzného plynu a gumových projektilů rozehnala makedonská policie. Zranění utrpěly až tři stovky lidí.

Bylo mi jasné, že připravujeme kampaň, která zpracovává velmi kontroverzní téma, rvačku médií o zveřejnění jsem nečekala, říká Tereza Svěráková. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy