WSJ: Chávez má rakovinu tlustého střeva

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
8. 7. 2011 12:43
Venezuelský prezident hodlá zvítězit nad rakovinou i politickými odpůrci
Hugo Chávez po návratu z Kuby objímá na balkóně paláce Miraflores v Caracasu své dcery.
Hugo Chávez po návratu z Kuby objímá na balkóně paláce Miraflores v Caracasu své dcery. | Foto: Reuters

Caracas/New York - Venezuelský prezident Hugo Chávez trpí rakovinou tlustého střeva, napsal ve čtvrtek americký list The Wall Street Journal.

Chávez se tentýž den, poprvé od svého pondělního návratu z operace na Kubě, objevil na veřejnosti. Mimo jiné dementoval pověsti o nadcházející přestavbě své vlády.

The Wall Street Journal se ve své zprávě odvolal na zdroje, které mají o prezidentově zdravotním stavu přesné informace.

O rakovině tlustého střeva mluvil v rozhovoru pro agenturu Reuters v Caracasu také jeden zdroj blízký Chávezovým lékařům. Podle tohoto zdroje čeká Cháveze dlouhá chemoterapie.

Chávez se v první dekádě června podrobil v Havaně operaci, při níž mu byl vyjmut rakovinný nádor. Podrobnosti nejsou známy.

Prezident, přední exponent latinskoamerické levice, se ve čtvrtek objevil na vyřazení posluchačů vojenské akademie v Caracasu a předsedal zasedání vlády, které přenášela televize.

"Zvítězíme a přežijeme"

Podle agentur vypadal uvolněně, byť bylo vidět, že má trochu problémy s chůzí. O svém zdravotním stavu neuvedl žádné podrobnosti, ale prohlásil: "Zvítězíme a přežijeme."

Na akademii také zaútočil na své politické protivníky a dal najevo, že nemají šanci vyhrát nad ním příští rok v prezidentských volbách.

"Už nikdy nebudete venezuelské vlasti vládnout. Míříme k datu 2021," řekl podle agentury AP. Rok 2021 už dříve několikrát zmínil jako možné datum svého odchodu z politiky. Teď je mu 56 let.

Na zasedání vlády odmítl spekulace sdělovacích prostředků, že v ní chce udělat změny, a řekl také, že ve stejném složení bude dál pracovat i velení ozbrojených sil.

Chávez stojí v čele země od roku 1999. K moci se dostal cestou voleb. Začátkem 90. let se jako aktivní voják neúspěšně pokusil dostat se k ní vojenským pučem.

Je to vehementní kritik Spojených států a za svůj politický vzor považuje historického kubánského vůdce Fidela Castra.

 

Právě se děje

Další zprávy