Prezidentu Chávezovi na Kubě vyoperovali zhoubný nádor

ČTK ČTK
1. 7. 2011 10:03
Nedávno byl Chávez operován kvůli hnisavému ložisku v pánvi
Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez oznámil svým krajanům, že podstoupil na Kubě úspěšnou operaci, kdy mu byl odstraněn rakovinný nádor. Ujistil, že je na cestě k plnému zdravení, ale léčebný proces je pomalý.

"Vyšetření potvrdilo nádor obsahující rakovinné buňky, což si vyžádalo druhou operaci a odstranění celého nádoru," vysvětlil šéf státu v projevu, který přenášely všechny venezuelské televizní a rozhlasové stanice. Neuvedl ale, o jaký typ rakoviny se jedná, jaký typ léčby podstupuje, ani jak dlouho ještě zůstane na Kubě.

Bylo to první vystoupení šestapadesátiletého vůdce od 10. června, kdy v Havaně podstoupil první operaci. Tehdy mu bylo odstraněno hnisavé ložisko v pánvi.

Nestaral jsem se o zdraví, kaje se Chávez

Chávez řekl, že udělal velkou chybu, že se o své zdraví nestaral. Ujistil ale, že je odhodlán boj o zdraví vyhrát, a svůj asi patnáctiminutový projev ukončil revolučním sloganem "Až do konečného vítězství."

Chávez podle agenturních zpráv vypadal na záběrech viditelně unaveně, byl pohublý a bledý. Četl připravený projev se smutným a vážným výrazem, v pozadí byla vidět venezuelská vlajka a podobizna latinskoamerického hrdiny Simóna Bolívara.

Pole agentury Reuters ale není jasné, kdy a kde byla nahrávka pořízena.

O zdravotním stavu Huga Cháveze, který se po první operaci zcela odmlčel, kolovaly různé spekulace. Ty se zřejmě nepodařilo rozptýlit ani úterním zveřejněním fotografie a videonahrávky prezidenta, na nichž je zachycen s bývalým kubánským vůdcem Fidelem Castrem při hovoru a při procházce.

Chávez na nich vypadal lépe než na záběrech, které byly zveřejněny krátce po jeho operaci z 10. června.

Venezuelská vláda ale krátce na to oznámila, že odkládá dvoudenní summit vedoucích představitelů Latinské Ameriky, který měla Venezuela hostit od 5. července, a zdůvodnila tím, že prezident je uprostřed procesu zotavování a velmi přísné léčby.

Zpráva Venezuelu rozrušila

Chávezovo vystoupení vyvolalo ve Venezuele velký rozruch. Jeho stoupenci, kteří se v minulých týdnech snažili vyvracet řeči o rakovině, byli jeho projevem viditelně zděšeni. Někteří se snažili popírat jeho slova, že by trpěl rakovinou.

"Je to lež, Chávez nemá rakovinu. Já vím, proč to říká, ale není to pravda," cituje agentura Reuters dělníka z Caracasu Luise. "Nesmíme se bát, rakovina se dál léčit," řekl číšník Javier.

Ministři jeho vlády ihned vystoupili společně v televizi a slibovali loajalitu a jednotu.

"Není čas na smutek, ale na odvahu a přemýšlení. Teď potřebujeme jednotu," řekl viceprezident Elias Jaua. Ujistil, že vláda během Chávezovy nepřítomnosti bude "prohlubovat" jeho socialistické reformy.

Vyzval Chávezovy stoupence, aby projevili svoji solidaritu masovými shromážděními v ulicích v příštích dnech, kdy se bude slavit 200. výročí nezávislosti.

Ti stále doufají, že se prezident přece jenom vrátí z Kuby v úterý, kdy začnou tyto oslavy.

Zpráva o Chávezově skutečném zdravotním stavu zaskočila i venezuelskou opozici, která se nyní snaží shodnout na kandidátovi pro prezidentské volby v roce 2012.  

Její předáci vážili každé slovo, aby náhodou nevyvolali dojem, že mají z této situace radost. Pouze na Twitteru se objevilo pár drsných komentářů, v nichž pisatelé vyjadřovali bez obalu naději, že Chávez bude muset kvůli své nemoci odejít z politické scény.

 

Právě se děje

Další zprávy