Vrátí se vůbec Chávez z Kuby? ptají se Venezuelané

Václav Viták
22. 6. 2011 15:30
Venezuelský prezident se "zotavuje" na Kubě, ale neobvykle dlouho
Zotavující se Chávez s Fidelem Castrem (vpravo mimo záběr ještě sedí Raúl Castro).
Zotavující se Chávez s Fidelem Castrem (vpravo mimo záběr ještě sedí Raúl Castro). | Foto: Reuters

Caracas - Venezuelský prezident Hugo Chávez se již více než deset dní zotavuje z operace, kterou musel náhle podstoupit během návštěvy Kuby, a stále se k údivu svých spoluobčanů nevrací domů.

Chávez "šel pod nůž" v pátek 10. června, kdy mu byl diagnostikován hnisavý vřed v dutině pánevní. Následující pondělí sdělil z Havany v telefonním rozhovoru s venezuelskou stanicí Telesur, že se cítí dobře a že své vládní povinnosti bude vykonávat z Kuby.

Současně poněkud tajemně řekl, že lékařská vyšetření neukázala známky žádné "maligní" choroby. Venezuelští představitelé pak sdělili, že Chávez se bude v hlavním kubánském městě zotavovat ještě "pár dní".

Od tohoto okamžiku si všichni jeho přátelé i nepřátelé kladou neustále otázku, jak to bude s Chávezovým zdravím a hlavně jeho dalším vládnutím.

Tak jak je na tom?

Nyní se oněch údajných pár dní Chávezova zotavování protáhlo již pomalu na čtrnáct a konec jeho nuceného pobytu na Kubě jako by byl v nedohlednu.

"O Chávezově zdraví toho nevíme mnoho, nebyla vydána žádná oficiální zpráva, jen kusé informace," řekl listu The Wall Street Journal Chávezův kritik a někdejší kandidát na venezuelského prezidenta Teodoro Petkoff.

Jistý venezuelský představitel, který si nepřál být jmenován, upozornil, že hnisavý vřed je reakcí organismu na špatný zdravotní stav.

V Caracasu bylo již několikrát oznámeno, že se prezident vrací, a toto oznámení pak bylo vždy rychle odvoláno. Navíc je možné, že i když se Chávez vrátí, bude muset opět do nemocnice. To by znamenalo, že je na tom opravdu velmi špatně.

Šestapadesátiletý Chávez si programově budoval image velkého sportovce a vojáka, který vydrží vše. Po nástupu k moci však velmi přibral na váze a zvykl si pít denně litry kávy.

Na Kubě pocítil během rozhovoru s bývalým kubánským vůdcem Fidelem Castrem prudkou bolest a musel být okamžitě převezen do nemocnice na operaci. Od té doby téměř zmizel z veřejného a politického života.

Neobvykle tichý

Nejmarkantnější je to v souvislosti se vzpourou v caracaském vězení El Rodeo, která propukla v neděli 12. června, dva dny po Chávezově operaci.

Chávez je znám tím, že se každý den objevuje v televizi a sděluje Venezuelanům své názory na události v Jižní Americe a na "nejnovější projevy amerického imperialismu".

Vodní dělo zasahuje při pouličních bouřích v Caracasu, vyvolaných situací ve věznici El Rodeo.
Vodní dělo zasahuje při pouličních bouřích v Caracasu, vyvolaných situací ve věznici El Rodeo. | Foto: Reuters

Televize kvůli tomu musí často k velké nevoli diváků přerušovat populární seriály nebo přenosy sportovních utkání.

Ke vzpouře ve věznici El Rodeo, kterou se venezuelským bezpečnostním silám nepodařilo zvládnout ani po více než týdnu bojů, se však Chávez za celou tu dobu ani jednou nevyjádřil.

Přitom na potlačení této vězeňské rebelie muselo být povoláno 5000 vojáků, jejich zásah si vyžádal nejméně 40 obětí na lidských životech a nepokoje se nakonec přenesly i do ulic Caracasu.

Ve Venezuele vzbuzuje tato situace velké obavy, protože příští rok se budou konat prezidentské volby, ve kterých má Chávez znovu kandidovat.

Pokud by musel předčasně odejít, mohlo by to zemi uvrhnout do chaosu, protože Chávez si jakožto autoritativní vládce uzurpoval veškerou moc.

Velký strach o Chávezovo zdraví má i kubánský vůdce Raúl Castro, protože Kuba přežívá ekonomicky jen díky tomuto venezuelskému prezidentovi, který jí poskytuje velkou hospodářskou pomoc. Včetně dodávek levné ropy.

 

Právě se děje

Další zprávy