Chávez zůstává na Kubě. Převezme otěže jeho bratr?

Václav Viták
29. 6. 2011 12:30
Ať vládne radši Hugo než Adán, modlí se Venezuelané
Kubánská televize ukázala video Cháveze, teprve druhé v průběhu jeho rekonvalescence.
Kubánská televize ukázala video Cháveze, teprve druhé v průběhu jeho rekonvalescence. | Foto: Reuters

Caracas, Havana - Venezuelský prezident Hugo Chávez stále nejeví chuť vrátit se z Kuby, kde se zotavuje po chirurgickém zákroku, domů. Latinskou Amerikou se proto začaly šířit spekulace, jak to s jeho zdravotním stavem vlastně je.

Kubánská televize ale v úterý zveřejnila video, na kterém se Chávez ve zjevně dobrém rozmaru baví s bývalým kubánským vůdcem Fidelem Castrem.

Na Kubě to byla hlavní zpráva dne a ve Venezuele, která žije v nejistotě, co se vlastně s jejím prezidentem děje, v jistém smyslu také.

Chávez byl opět oblečen v teplákové soupravě v barvách venezuelské vlajky a "živě diskutoval" s Castrem, který také dává přednost tomuto typu pohodlného oděvu.

Byla to teprve druhá oficiální informace o Hugo Chávezovi od 10. června, kdy mu lékaři vyoperovali údajný hnisavý vřed z dutiny pánevní.

U venezuelského prezidenta, který je zvyklý každý den hodiny promlouvat k veřejnosti o všech možných událostech, je takové ticho zarážející. Kubánská televize navíc ani v úterý nesdělila žádné podrobnosti o Chávezově zdravotním stavu.

Venezuelský ministr informací Andrés Izarra ale video přivítal a prohlásil: "Nechť tyto obrázky přinesou venezuelskému lidu klid ohledně zdraví prezidenta Cháveze."

Jen ne Adán

Ve Venezuele se od 10. června, kdy byl šestapadesátiletý Chávez na státní návštěvě Kuby a náhle dostal prudké bolesti, které skončily operací, neustále spekuluje, kdy se vrátí, zda nemá ve skutečnosti rakovinu, nebo zda nechystá svým spoluobčanům nějaké nemilé politické překvapení.

Venezuelské odpůrce Huga Cháveze však nejvíce straší představa, že by se k moci mohl dostat jeho starší bratr Adán. Jestliže je Hugo považován za silně levicového, pak Adán je přímo levicový radikál.

A právě v těchto dnech se osmapadesátiletý Adán dostává do popředí. Tento vystudovaný lékař, guvernér venezuelské provincie Barinas, považované za baštu Chávezovy rodiny, létá v posledních týdnech mezi Havanou a Caracasem a jako jediný ve Venezuele poskytuje informace o zdravotním stavu svého bratra.

Byl to on, kdo minulou středu řekl Venezuelanům, že prezident zůstane na Kubě ještě dalších deset až dvanáct dní. Tím nepřímo naznačil, že Hugova rekonvalescence neprobíhá optimálně.

Tuto středu pak Venezuela kvůli nepřítomnosti svého prezidenta musela oznámit, že první summit nové latinskoamerické organizace Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC), který se měl konat 5. července na venezuelském ostrově Margarita, se odkládá na neurčito.

Hugo Chávez si od založení organizace sliboval užší spolupráci mezi jihoamerickými státy a omezení vlivu USA. Skutečnost, že nemůže být hostitelem jejího prvního zasedání kvůli zdravotním problémům, pro něj znamená velkou ránu.

Che Guevara i "ozbrojený boj"

Adán mezitím o víkendu na mítinku v Barinas shromáždil příznivce svého bratra, promluvil k nim, citoval Che Guevaru a vyzval je, aby při obraně výdobytků revolučního programu jeho bratra "nezapomínali ani na ozbrojený boj".

To si ve Venezuele zatím nikdo nedovolil říci.

Adán má velmi pestrý životopis. Byl univerzitním profesorem a v Chávezových vládách zastával důležité funkce, do roku 2008 byl například ministrem školství.

Své radikální levicové názory se snažil politicky prosadit dlouho předtím, než jeho bratr Hugo kolem sebe zformoval koncem 70. let buňku mladých nacionalistických důstojníků.

Ve Venezuele nyní panuje obava z "kubánské cesty". Fidel Castro předal v roce 2006 moc svému mladšímu bratrovi Raúlovi, Hugo, velký obdivovatel tohoto bývalého kubánského vůdce, by mohl předat otěže zase staršímu Adánovi.

"Adán Chávez je první na řadě, pokud jde o nástupnictví," řekl listu The New York Times jeden z venezuelských odpůrců jeho bratra. "Pokud se (Adán) stane prezidentem, pak nám bude Hugo ještě scházet," dodal chmurně další.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 33 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy