WikiLeaks mají na kontě další oběť: institut Stratfor

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
27. 2. 2012 10:05
Zveřejněné e-maily sehnali hackeři. Strategický výzkumný ústav napadli v prosinci
Julian Assange. (Archivní foto.)
Julian Assange. (Archivní foto.) | Foto: Reuters

Londýn - Internetový server WikiLeaks, známý nevybíravým zveřejňováním interních dokumentů, začne od pondělí publikovat elektronickou korespondenci amerického výzkumného ústavu Strategic Forecasting (Stratfor), zaměřeného na strategické a bezpečnostní analýzy.

Ukradené e-maily v počtu více než pěti milionů pocházejí zřejmě od hackerů, kteří se do počítačů institutu vloupali loni v prosinci. Uvedla to agentura Reuters.

Server WikiLeaks sdělil, že získal přístup k rozsáhlému objemu interní i externí korespondence Stratfor. Ústav je soukromou institucí, která platícím zákazníkům poskytuje geopolitické analýzy a informace získává zpravodajským přístupem.

Konspirace? Nesmysl

Spoluzakladatel WikiLeaks Julian Assange, který je nyní ve Švédsku vyšetřován kvůli podezření ze sexuálních deliktů, ke zveřejnění dokumentů řekl, že Stratfor se opírá o "informátory z americké vlády, zahraniční zpravodajské služby s pochybnou pověstí a novináře". "Existují značné obavy, že cíli jejich zkoumání jsou mimo jiné aktivistické organizace, které bojují za spravedlivou věc," řekl Assange Reuters.

Šéf a zakladatel Stratfor George Friedman už 11. ledna upozornil na to, že z počítačů jeho instituce zmizely e-maily, dodal ale, že zloději v nich těžko budou moci najít cokoli významného.

"Bůhví, co mohly stovky zaměstnanců ve svých donekonečna sepisovaných e-mailech říct nepříjemného, hloupého nebo takového, co se dá dezinterpretovat... Ti, kdo budou v našich e-mailech hledat důkazy konspirace, budou zklamáni," řekl.

V prosinci se do počítačů Stratfor nabourali nejméně dvakrát hackeři tvrdící, že jsou napojeni na aktivistickou skupinu Anonymous, která napadá počítače vlád a dalších institucí po celém světě. Na internetu se pak ocitly údaje o kreditních kartách více než 30 000 zákazníků Stratfor včetně bývalého ministra zahraničí USA Henryho Kissingera nebo viceprezidenta Dana Quaylea. Útok vyšetřuje americká FBI.

Foto: Aktuálně.cz

Je to naše práce

"Samozřejmě že máme vztahy s lidmi ve Washingtonu a dalších vládách a známe lidi v různých korporacích, což se také v e-mailech ukáže. To je ale naše práce," řekl Friedman. Dodal, že jako organizace, která má příjmy z vypracovávání strategických politických analýz, musí shromažďovat, organizovat, analyzovat a distribuovat informace.

WikiLeaks v roce 2010 zveřejnil tisíce amerických diplomatických depeší, obsahujících vesměs banální zákulisní informace.

Depeše týkající se válek v Iráku a Afghánistánu však mohly ohrozit bezpečnost amerických vojáků a agentů, což vyvolalo nevoli americké vlády. Za krádež těchto dokumentů byl nedávno obžalován před vojenským soudem americký voják Bradley Manning.

Assange se při založení WikiLeaks netajil tím, že jeho cílem je podkopat pozici USA a oslabit americkou bezpečnost. Minulý měsíc někdejšímu idolu západních médií nabídl vlastní televizní talkshow kanál Russia Today, sponzorovaný Kremlem.

 

Právě se děje

Další zprávy