Anonymous může být každý, stačí kliknutí. I neúmyslné

Jan Kovalík
31. 1. 2012 18:00
Stát se jedním z Anonymous je otázkou rozhodnutí, zapojit se do útoků pak otázkou kliknutí.
Foto: ISIFA

Komentář - Po českém podpisu obchodní dohody ACTA se i k nám přenesl fenomén masových (DDoS) útoků, které byly namířeny na weby vlády a asociací, které zastupují zájmy majitelů duševního vlastnictví.

Z reakcí řady internetoých uživatelů a některých médií (včetně Aktuálně.cz) by se mohlo zdát, že se schyluje ke třetí světové válce nebo přinejmenším k teroristickému útoku. Takové scénáře ale zavánějí spíše poplašnou zprávou.

Já Anonym

Předně proto, že myšlenka globálního hnutí Anonymous je od začátku postavená na tom, aby příslušnost k hnutí byla jen otázkou prohlášení. Tedy: každý, kdo o sobě prohlásí, že je členem Anonymous, je členem Anonymous.

A nebo si stačí nasadit masku Guye Fawkese (neúspěšný britský katolický atentátník ze 17. století se stal ikonou anarchistů díky komiksu a filmu V jako Vendeta), kterou tento hacktivistický kolektiv přijal za svou.

Na jednání parlamentu v nich dorazilo i několik desítek polských zákonodárců, kteří tak demonstrovali nesouhlas s dohodou ACTA.

Svobodný internet

Sympatizanty Anonymous spojuje zájem o svobodný internet. Velkou pozornost věnují tomu, jak bude prostor, ve kterém se odehrává čím dál větší část našich životů, svobodný a otevřený.

Právě díky otevřenosti a svobodnému toku informací je globální síť tak důležitá a umožňuje lidem komunikovat, spolupracovat a globálně sdílet data i myšlenky. Většině sympatizantů Anonymous nebylo třicet, tyto "výdobytky" globální sítě proto přirozeně vnímají jako dané a nedotknutelné a jsou připravěni si je nenechat vzít.

Nechat internet svázat pravidly lobbystů by znamenalo proměnit tuto pulzující komunikační síť v distribuční kanál, vyhrazený pouze pro určitý typ služeb. To kreativní a nové, to co vzniká na základě svobodné komunikace a spolupráce lidí, by bylo vytlačeno na okraj.

Hackerem jedním klikem

Na decentralizovaném a neřízeném internetu Anonymous využívají necentralizované a neřízené zbraně. Jejich "hackerské útoky" jsou digitální obdobou davových demonstrací či blokád z reálného světa.

DDoS kampaně se Anonymous podařilo proměnit v ideální pomůcku on-line aktivistů. S minimálním úsilím působí maximální ohlas a v podstatě zanedbatelné škody. A hlavně: i k zaplavování serverů se může připojit prakticky každý.

Anonymous si to vyzkoušeli už v roce 2010. Nainstalováním jednoduché aplikace LOIC (Low Orbit Ion Cannon) se uživatelé z celého světa zapojili do sítě, jejíž silou Anonymous zaútočili na servery firem PayPal, Visa a MasterCard, které zmrazily finanční prostředky WikiLeaks.

Má to samozřejmě svá rizika. Několik desítek uživatelů, kteří se k útokům proti Paypalu připojili, čelí v USA vyšetřování.

Anonymous proti své vůli

Při nedávné vlně útoků, kterou odstartovalo uzavření sdílecího serveru Megaupload, ale Anonymous překročili jistou hranici. Použili totiž mimo jiné velmi kontroverzní postup a zapojili do útoku i uživatele, kteří o to neměli zájem.

Hacktivisté pomocí Twitteru a Facebooku rozšířili odkaz na kus kódu, uloženého na serveru pastehtml.com. Každý, kdo na nevinně vyhlížející odkaz klikl, se stal součástí útočné sítě.

Tento postup kritizovali i někteří členové hnutí, podle kterých je neetický. "Musíme za uživatele bojovat, a ne vystavovat je potenciálnímu nebezpečí vězení," citoval jednoho z nich magazín Wired.

Pak nám klikání nepomůže

Kliknutí na podobný odkaz samozřejmě z nikoho nedělá přímého kandidáta na cestu do nejbližšího žaláře. U soudu je důležité prokázat úmysl způsobit škodu, která v případě DDoS útoků bývá minimální. 

Váhání nad tím, jestli je, či není trestné kliknout na odkaz na monitoru, ovšem přesně vystihuje obavy z toho, jak by se internet mohl změnit, pokud převáží názor, že je mu nutné vládnout pevnou rukou v podobě ACTA, SOPA, PIPA a dalších regulačních zákonů.

Pak už nám žádné klikání na odkaz nebo "teroristi z internetu" nepomohou.

TIP: Líbí se vám naše články? Sledujte Dataramu na Facebooku, na Google+ nebo na Twitteru!

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy