WikiLeaks: Čína souhlasí se sjednocením Koreje

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
30. 11. 2010 7:31
Severní Korea odhalila detaily svého jaderného programu.
Čína se na Severní Koreu již nedívá jako na pro ni nezbytný nárazníkový stát a je otázkou, zda by komunistický režim v případě konfliktu s Jihem podpořila vojensky
Čína se na Severní Koreu již nedívá jako na pro ni nezbytný nárazníkový stát a je otázkou, zda by komunistický režim v případě konfliktu s Jihem podpořila vojensky | Foto: Reuters

Peking - Až doposud se obsah tajných diplomatických depeší zasílaných z amerických ambasád ve světě a zveřejňovaných postupně serverem WikiLeaks týkal vesměs jen nepříliš lichotivých hodnocení špičkových politiků ve světě.

Ta zatím nejvýbušnější část diplomatické pošty hovoří o tom, že Čína, tradiční spojenec komunistického režimu v KLDR, souhlasí se sjednocením Korejského poloostrova pod taktovkou Soulu.

Severní Korea, která bedlivěji sleduje právě probíhající námořní manévry Jižní Koreje a USA, zároveň vůbec poprvé zveřejnila detaily svého jaderného programu. Vyplývá z něj, že má tisíce funkčních centrifug, v nichž je schopna vyrábět obohacený uran.

Inkriminovaná depeše shrnuje rozhovor, který vedl někdejší jihokorejský náměstek ministra zahraničních věcí Čan Jang-wu s americkou velvyslankyní v Soulu Kathleen Stephensovou.

"Nezvedené děcko"

Nová generace čínských vůdců podle bývalého náměstka šéfa jihokorejské diplomacie se již údajně nedívá na KLDR jako na spolehlivého spojence. Severní Korea pro Peking také již není oním nárazníkovým státem, jakým byl v časech studené války.

Americká velvyslankyně se mimo jiné dověděla, že režim v Pchjongjangu "zkrachoval ekonomicky a po smrti (komunistického vůdce) Kim Čong-ila do dvou či tří let zkolabuje také politicky".

Při nedávném útoku Severní Koreje, jehož cílem se stal jihokorejský ostrov v blizkosti pobřeží KLDR, zahynuly čtyři osoby
Při nedávném útoku Severní Koreje, jehož cílem se stal jihokorejský ostrov v blizkosti pobřeží KLDR, zahynuly čtyři osoby | Foto: Reuters

Další diplomatická depeše zveřejněná WikiLeaks odhalila, že čínský náměstek ministra zahraničních věcí Che Ja-fej řekl americkému chargé d'affaires v Pekingu, že Severní Korea se chovala jako "nezvedené děcko", když se v roce 2009 pokoušela provokovat USA testy balistických střel.

Komunistický režim staví svůj jaderný potenciál a rakety okatě na odiv, otázkou pouze je, jaké jsou skutečně jeho vojenské možnosti v případném střetu s Jihem.

Harašení zbraněmi

Podrobnosti o severokorejském jaderném programu se dostávají na veřejnost týden poté, co Pchjongjang zaútočil na jihokorejský ostrov poblíž svých hranic, přičemž zabil dva jihokorejské vojáky a dva civilisty.

"V současnosti rychle postupuje výstavba moderního reaktoru na lehkou vodu a zároveň je funkční zařízení na obohacování uranu vybavené několika tisíci centrifug," napsal oficiální severokorejský deník Rodong Sinmun.

Severní Korea podobně jako Írán opakovaně hovoří o mírovém využívání jaderné energie, zároveň ale nevynechá jedinou příležitost, aby nepohrozila Soulu vojenskou odvetou, pokud by se pokusil ohrozit její suverenitu.

Čínský velvyslanec v Kazachstánu podle jiné uniklé depeše zveřejněné WikiLeaks severokorejský jaderný program nedávno označil za hrozbu celému světu.

 

Právě se děje

Další zprávy