Wikileaks: Al-Káida plánovala pád letadla na Heathrow

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
25. 4. 2011 18:26
Informaci o útoku, zvažovaném v roce 2002, zveřejnil týdeník Der Spiegel
Letadla na letišti Heathrow.
Letadla na letišti Heathrow. | Foto: Reuters

Londýn - Mezinárodní teroristická síť Al-Káida chystala proti londýnskému letišti Heathrow atentát, který měl být stejný jako útoky unesenými letadly proti cílům ve Spojených státech 11. září 2001.

Vyplývá to z tajných dokumentů Pentagonu, které získal server WikiLeaks a dnes zveřejnil německý časopis Der Spiegel.

Strůjce atentátů z roku 2001 Chalíd Šajch Muhammad, který je nyní v americkém vězení, vytvořil v roce 2002 dvě buňky, jejichž úkolem bylo připravit stejný útok v Británii.

Plánovalo se, že sebevražední islamisté unesou letadlo krátce po jeho vzletu z Londýna a zřítí se s ním na některý z terminálu letiště Heathrow.

Pákistánec Chalíd Šajch Muhammad podle dokumentů řekl vyšetřovatelům americké Ústřední zpravodajské služby (CIA), že plán útoku v Británii několikrát projednávalo nejvyšší vedení Al-Káidy.

Chálid Šajch Muhammad.
Chálid Šajch Muhammad. | Foto: Reuters

Někteří jeho členové podle něj navrhovali nasadit členy Al-Káidy mezi pozemní zaměstnance londýnského letiště.

Chalíd Šajch Muhammad byl zatčen v Pákistánu v roce 2003 a je držen na americké základně na Guantánamu, kde pobývá s dalšími asi 171 zahraničními vězni podezřelými z terorismu.

Der Spiegel poznamenal, že uvedené výpovědi musejí být brány s rezervou, protože mohly být vynuceny mučením.

Al-Káida se dostala blízko k únosům letadel na Heathrow v roce 2006, ale britská tajná služba útoky, naplánované s použitím tekutých bomb, zmařila.


 

Právě se děje

před 44 minutami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy