Obama prohrál, strůjce 11. září jde před vojenský soud

Václav Viták
5. 4. 2011 13:55
Obamova administrativa nedokázala prosadit civilní soudy pro vězně z Guantánama
Chálid Šajch Muhammad na skice ze soudní síně
Chálid Šajch Muhammad na skice ze soudní síně | Foto: Reuters

Washington - Prezident Barack Obama vzdal své úsilí poslat Chálida Šajcha Muhammada, údajného strůjce teroristického útoku z 11. září 2001, před civilní soud.

Chálid spolu s dalšími čtyřmi obviněnými stane místo toho před vojenským soudem na Guantánamu. Ve věci ostře kritizované vojenské věznice to pro Obamu znamená definitivní porážku .

Rozhodnutí o Chálidovi oznámil v noci z pondělí na úterý americký ministr spravedlnosti Eric Holder. Krátce předtím Barack Obama sdělil, že zahajuje svoji kampaň za znovuzvolení.

Za to, že se nepodařilo žádného z vězňů v Guantánamu postavit před civilní soud, může podle Holdera americký Kongres.

"Bohužel členové Kongresu… stanovili omezení, jimiž administrativě zablokovali možnost soudit vězně z Guantánama ve Spojených státech," prohlásil.

Kongresmani mimo jiné neschválili Obamovi peníze na stavbu nové věznice v Illinois, do které by byli údajní teroristé, zadržovaní na Guantánamu, převezeni.

Holder dále řekl, že "kvůli obětem teroristického útoku z 11. září 2001 a jejich rodinám už nelze tyto soudy dál odkládat".

Neúspěch pro Obamu, ale ne dramatický

Barack Obama ve své volební kampani v roce 2008 ostře kritizoval prezidenta George Bushe za jeho válku proti terorismu a za posílání lidí podezřelých z terorismu do vězení na vojenské základně Guantánamo.

Sliboval, že bude-li zvolen, zavře guantánamskou věznici nejpozději do roku 2010. V lednu roku 2009, hned po nástupu do funkce, podepsal v tomto duchu také příslušný dokument.

Jeho administrativa pak v listopadu oznámila, že chce Chálida Šajcha Muhammada postavit před federální soud na Manhattanu, nacházející se jen pár set metrů od místa, kde stály dvě věže Světového obchodního centra, zničené 11. září 2001 teroristy.

Ukázalo se však, že tento záměr byl politicky chybný. Obyvatelé New Yorku byli ostře proti kvůli obavám, že by soud mohl vyprovokovat další teroristické útoky na město.

Nesouhlasili také s plánovaným omezením provozu na Manhattanu kvůli bezpečnostním opatřením, která by nutně takové soudní líčení provázela.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg, jenž byl původně v této věci na straně Obamovy administrativy, se od ní také odklonil s tím, že náklady na zmíněná bezpečnostní opatření by mohly dosáhnout až miliardy dolarů, a to v době, kdy ve federálním ani městském rozpočtu není dost peněz.

V Guantánamu je stále 172 vězňů

Newyorčané přijali Holderovo oznámení, že Obamova administrativa mění kurs, s jásotem. Prezidenta podle Jamese Carafana, experta konzervativní nadace Heritage Foundation, ale tento neúspěch politicky nijak nepoškodí.

Carafano řekl agentuře Reuters, že vojenský soud pro pětici obžalovaných v čele s Chálidem Šajchem Muhammadem "je jediný možný a současně racionální krok", který může Obama udělat.

Věznice Guantánamo
Věznice Guantánamo | Foto: Reuters

Američané Chálida zajali v roce 2003 v Pákistánu, od té doby je na Guantánamu. V prosinci roku 2008 prohlásil, že skutečně naplánoval teroristický útok na New York, při němž zahynuly téměř 3000 lidí, a že chce zemřít jako "mučedník".

Současně však zpochybnil legitimitu amerického vojenského soudu. Během výslechů byl podle interního vyšetřování v CIA podroben 183krát takzvanému waterboardingu, drsné vyšetřovací metodě, při níž má vyslýchaný dojem, že se topí.

Obama i Holder tento postup opakovaně označili za mučení. Vojenský soud s Chálidem a jeho čtyřmi spoluobviněnými bude právě z tohoto důvodu - a také kvůli tomu, že všichni byli roky drženi ve vězení bez formálního obvinění - velmi složitý.

V guantánamské věznici je navíc stále celkem 172 zadržovaných, které je buď třeba postavit před soud, nebo je naopak propustit.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy