Obama prohrál, strůjce 11. září jde před vojenský soud

Václav Viták
5. 4. 2011 13:55
Obamova administrativa nedokázala prosadit civilní soudy pro vězně z Guantánama
Chálid Šajch Muhammad na skice ze soudní síně
Chálid Šajch Muhammad na skice ze soudní síně | Foto: Reuters

Washington - Prezident Barack Obama vzdal své úsilí poslat Chálida Šajcha Muhammada, údajného strůjce teroristického útoku z 11. září 2001, před civilní soud.

Chálid spolu s dalšími čtyřmi obviněnými stane místo toho před vojenským soudem na Guantánamu. Ve věci ostře kritizované vojenské věznice to pro Obamu znamená definitivní porážku .

Rozhodnutí o Chálidovi oznámil v noci z pondělí na úterý americký ministr spravedlnosti Eric Holder. Krátce předtím Barack Obama sdělil, že zahajuje svoji kampaň za znovuzvolení.

Za to, že se nepodařilo žádného z vězňů v Guantánamu postavit před civilní soud, může podle Holdera americký Kongres.

"Bohužel členové Kongresu… stanovili omezení, jimiž administrativě zablokovali možnost soudit vězně z Guantánama ve Spojených státech," prohlásil.

Kongresmani mimo jiné neschválili Obamovi peníze na stavbu nové věznice v Illinois, do které by byli údajní teroristé, zadržovaní na Guantánamu, převezeni.

Holder dále řekl, že "kvůli obětem teroristického útoku z 11. září 2001 a jejich rodinám už nelze tyto soudy dál odkládat".

Neúspěch pro Obamu, ale ne dramatický

Barack Obama ve své volební kampani v roce 2008 ostře kritizoval prezidenta George Bushe za jeho válku proti terorismu a za posílání lidí podezřelých z terorismu do vězení na vojenské základně Guantánamo.

Sliboval, že bude-li zvolen, zavře guantánamskou věznici nejpozději do roku 2010. V lednu roku 2009, hned po nástupu do funkce, podepsal v tomto duchu také příslušný dokument.

Jeho administrativa pak v listopadu oznámila, že chce Chálida Šajcha Muhammada postavit před federální soud na Manhattanu, nacházející se jen pár set metrů od místa, kde stály dvě věže Světového obchodního centra, zničené 11. září 2001 teroristy.

Ukázalo se však, že tento záměr byl politicky chybný. Obyvatelé New Yorku byli ostře proti kvůli obavám, že by soud mohl vyprovokovat další teroristické útoky na město.

Nesouhlasili také s plánovaným omezením provozu na Manhattanu kvůli bezpečnostním opatřením, která by nutně takové soudní líčení provázela.

Starosta New Yorku Michael Bloomberg, jenž byl původně v této věci na straně Obamovy administrativy, se od ní také odklonil s tím, že náklady na zmíněná bezpečnostní opatření by mohly dosáhnout až miliardy dolarů, a to v době, kdy ve federálním ani městském rozpočtu není dost peněz.

V Guantánamu je stále 172 vězňů

Newyorčané přijali Holderovo oznámení, že Obamova administrativa mění kurs, s jásotem. Prezidenta podle Jamese Carafana, experta konzervativní nadace Heritage Foundation, ale tento neúspěch politicky nijak nepoškodí.

Carafano řekl agentuře Reuters, že vojenský soud pro pětici obžalovaných v čele s Chálidem Šajchem Muhammadem "je jediný možný a současně racionální krok", který může Obama udělat.

Věznice Guantánamo
Věznice Guantánamo | Foto: Reuters

Američané Chálida zajali v roce 2003 v Pákistánu, od té doby je na Guantánamu. V prosinci roku 2008 prohlásil, že skutečně naplánoval teroristický útok na New York, při němž zahynuly téměř 3000 lidí, a že chce zemřít jako "mučedník".

Současně však zpochybnil legitimitu amerického vojenského soudu. Během výslechů byl podle interního vyšetřování v CIA podroben 183krát takzvanému waterboardingu, drsné vyšetřovací metodě, při níž má vyslýchaný dojem, že se topí.

Obama i Holder tento postup opakovaně označili za mučení. Vojenský soud s Chálidem a jeho čtyřmi spoluobviněnými bude právě z tohoto důvodu - a také kvůli tomu, že všichni byli roky drženi ve vězení bez formálního obvinění - velmi složitý.

V guantánamské věznici je navíc stále celkem 172 zadržovaných, které je buď třeba postavit před soud, nebo je naopak propustit.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy