Ženeva - Světová zdravotnická organizace (WHO) odmítla veškerá obvinění, která se na ní v posledních týdnech snášejí ze všech stran, že přecenila nebezpečí prasečí chřipky a svým postojem k pandemii pomohla farmaceutickým firmám.
Nejsilněji kritika WHO zněla z Rady Evropy. Šéf jejího zdravotnického úseku Wolfgang Wodarg nejotevřeněji přičetl postoj WHO k prasečí chřipce tlaku ze strany farmaceutické lobby.
Světová zdravotnická organizace v prohlášení napsala, že vůbec nepřecenila rozsah prasečí chřipky a nikdy nevytvářela falešný dojem pandemie. Obvinění označila za nezodpovědná.
Nafouklá bublina zabila 12 tisíc lidí
Prasečí chřipka se rozšířila do více než 200 zemí a ve světě si vyžádala přes 12 700 obětí. Jen v Evropě nemoc stála život 2185 lidí. Virus se přesto ukázal být méně nebezpečným, než se původně předpokládalo.
Odhady organizace počítaly s tím, že by virus mohl zabít miliony. Urgoval se proto bleskurychlý vývoj léčiv a vakcín. Výsledkem bylo vynaložení stovek miliard ze strany bohatých zemí. Pochybuje se o tom, jestli to bylo nutné.
Tisková mluvčí WHO Fadela Chaibová novinářům potvrdila, že jsou tu otázky, které je třeba zodpovědět. Prohlásila, že prozkoumání jejich reakce na pandemii vykonají nezávislí experti a výsledky budou veřejné.
WHO se prý chystá spolupracovat s experty i mimo organizaci.
Podle WHO může trvat i několik sezón, než se oznámí konec epidemie. Mluvčí dodala, že ho organizace nemůže vyhlásit, dokud si nebude jista, že je epidemie definitivně pryč a nehrozí její návrat.
Co s přebytkem vakcín?
Původně se předpokládalo, že na očkování jedné osoby bude třeba dvou vakcín. To se ale neukázalo jako nutné a některé evropské země se tak týdny snaží prodat zásoby nevyužitých vakcín.
WHO se bude na své výroční valné hromadě zodpovídat 34 členským státům. Hlavním tématem bude jejich oficiální stanovisko k pandemii prasečí chřipky.
Organizace ohlásila světovou pandémii v červnu minulého roku. Stalo se tak několik týdnů po vyhlášení stavu pohotovosti.
V České republice byl virus odhalen u více jak 2300 vyšetřených. Odborníci ale odhadují, že je celkový počet nemocných daleko větší. Prasečí chřipka v Česku zatím stála život osmdesát tři lidí.