Pandemie je výmysl, tvrdí šéf evropského zdravotnictví

Petr Jemelka Petr Jemelka, jem
11. 1. 2010 15:24
Podle evropské zdravotnické rady vytvořily hysterii kolem prasečí chřipky farmaceutické společnosti, které chtěly prodat svou vakcínu
Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Podle prezidenta Zdravotnického výboru Rady Evropy Wolfganga Wodarga žádná pandemie prasečí chřipky neexistuje.

Hysterii kolem šíření strachu z nákazy virem A/H1N1 prý nepřímo šířily farmaceutické společnosti, které lobbovaly ve světové zdravotnické organizaci (WHO) za vyhlášení pandemického stavu, tvrdí se ve zprávě evropské zdravotnické rady.

Poté, co WHO vydala prohlášení, že svět čelí pandemii, začaly vlády států po celém světě zběsile objednávat vakcínu, kterou, jak se nyní ukazuje, vůbec nepotřebují. Podle Wodara tak výrobci očkovacích látek na lidském strachu vydělali miliardy dolarů. 

Šéf Zdravotnického výboru proto navrhuje zřídit zvláštní vyšetřovací tým, která by měl chování výrobců léčiv prošetřit. Návrhem by se nyní měla zabývat Rada Evropy.

Wodarg označuje případ prasečí chřipky za zdravotnický skandál století. "Máme tu mírnou chřipku a falešnou pandemii," dodal. Ve zprávě Zdravotnického výboru Rady Evropy se doslova píše, že farmaceutické společnosti mají ve strukturách WHO své lidi, kteří na vyhlášení pandemie soustavně „pracovali."

Své lidi navíc výrobci vakcín měli prý i v dalších zdravotnických institucích. Zpráva konkrétní lidi ani úřady nejmenuje, ale například britský server DailyMail připomíná případ z minulého roku, kdy se ukázalo, že poradce britské vlády pro prasečí chřipku Roy Anderson má nemalý vlastincký podíl ve farmaceutické společnosti GlaxoSmithKline.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy