Ženeva/Konakry - Muži, kteří se zotaví z eboly, by se měli alespoň na tři měsíce vzdát pohlavního styku.
V pátek je k tomu vyzvala Světová zdravotnická organizace (WHO).
Mohli by prý totiž nemoc nevědomky přenášet, neboť stopy viru zůstávají údajně i po vyléčení přítomny ve spermatu.
Virus eboly se přenáší kontaktem s tělními tekutinami nakaženého, tedy krví, slinami, zvratky nebo výkaly. Přenos pohlavní cestou sice prý zatím nebyl zdokumentován, i tak ale může sex podle WHO představovat určité riziko nákazy.
Muži by prý proto měli raději dodržovat přísná hygienická pravidla a v nejlepším případě se na čtvrt roku úplně vzdát pohlavního styku, případně používat kondomy.
Už téměř 6000 mrtvých
Nejhorší epidemie eboly v dějinách si už vyžádala 5689 obětí, 15 935 lidí se nemocí nakazilo.
Drtivá většina lidí zemřela na chorobu v Libérii, Sieře Leone a Guineji, jednotlivé případy úmrtí zaznamenaly ale také na Mali, v Nigérii, USA a Španělsku. Ačkoli se v poslední době objevilo několik slibných vakcín a léčebných metod, odborníci stále varují před přehnaným optimismem.
Kvůli přítomnosti viru eboly ve spermatu poslaly minulý týden do karantény 26letého muže indické úřady. Muž se nakazil v Libérii, ale tamní lékaři ho propustili s tím, že už je zdravý. K tomu zatím stačí vyvrátit přítomnost viru v krvi.
Během pátečního odpoledne by měl Guineu navštívit francouzský prezident Francois Hollande. Bude první neafrickou hlavou státu, která od vypuknutí epidemie letos v březnu navštíví některou z postižených zemí západní Afriky. Zúčastní se tu prý debaty o možnostech, jak zastavit šíření nemoci, a navštíví také několik zdravotnických center.