Sierraleonského lékaře nakaženého ebolou budou léčit v USA

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2014 22:17
Letadlo ho dopravilo do nemocnice v Omaze, která má s péčí o pacienty s ebolou zkušenosti. Z nemoci se zde vyléčil lékař a misionář Rick Sacra i kameraman Ashoka Mukpo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Freetown - Sierraleonský lékař, který se nakazil virem eboly při práci v nemocnici ve Freetownu, dnes přiletěl zvláštním letadlem na léčení do USA. Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřiačtyřicetiletý doktor Martin Salia trvale žije ve Spojených státech, v Sieře Leone pomáhal na chirurgickém oddělení metropolitní nemocnice. Do USA odletěl za přísných bezpečnostních opatření leteckým speciálem. Stroj v Omaze přistál odpoledne místního času (pozdě večer SEČ).

"Ačkoli přesný zdravotní stav pacient nebude znám, dokud ho zde lékaři po příletu nevyhodnotí, tak informace od týmu, který o něj v Sieře Leone pečoval, ukazují, že je kriticky nemocný - zřejmě je na tom hůř než ostatní pacienti, kteří byli v USA úspěšně vyléčeni," uvedla americká nemocnice. Dodala nicméně, že Saliův stav byl dostatečně stabilní pro uskutečnění jeho převozu do Spojených států. Nyní se Salia podrobí v Omaze zevrubnému vyšetření.

Nemocnice v Omaze má s péčí o pacienty s ebolou zkušenosti. Z nemoci se zde vyléčil lékař a misionář Rick Sacra i kameraman Ashoka Mukpo. Salia bude desátým člověkem s ebolou v USA. Až na Liberijce Thomase Duncana se z nemoci všichni zotavili.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se virem eboly, který způsobuje krvácivou horečku, v západní Africe nakazilo 14 098 lidí, z nichž asi 5160 nemoci podlehlo. Více než 570 nakažených byli zdravotníci, z nichž 324 nemoci podlehlo.

Kromě Libérie, Sierry Leone a Guineje v minulém týdnu zaznamenalo tři nové případy úmrtí na ebolu také Mali. Francouzské úřady proto dnes tuto západoafrickou zemi přidaly na seznam států, jejichž občané se na tamních letištích musí podrobit zdravotní prohlídce.

Konžský ministr zdravotnictví Félix Kabange Numbi dnes ohlásil konec epidemie eboly ve své zemi. Poslední člověk se tu prý kmenem viru odlišným od toho, který zabíjí v západní Africe, nakazil 4. října.

Ministr však zároveň upozornil obyvatele, že se mají mít stále na pozoru. Dřívější vítězství nad ebolou v případě Senegalu a Nigérie oznámila vždy WHO. Ta se zatím k situaci v Kongu nevyjádřila.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy