Sierraleonského lékaře nakaženého ebolou budou léčit v USA

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 11. 2014 22:17
Letadlo ho dopravilo do nemocnice v Omaze, která má s péčí o pacienty s ebolou zkušenosti. Z nemoci se zde vyléčil lékař a misionář Rick Sacra i kameraman Ashoka Mukpo.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Freetown - Sierraleonský lékař, který se nakazil virem eboly při práci v nemocnici ve Freetownu, dnes přiletěl zvláštním letadlem na léčení do USA. Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřiačtyřicetiletý doktor Martin Salia trvale žije ve Spojených státech, v Sieře Leone pomáhal na chirurgickém oddělení metropolitní nemocnice. Do USA odletěl za přísných bezpečnostních opatření leteckým speciálem. Stroj v Omaze přistál odpoledne místního času (pozdě večer SEČ).

"Ačkoli přesný zdravotní stav pacient nebude znám, dokud ho zde lékaři po příletu nevyhodnotí, tak informace od týmu, který o něj v Sieře Leone pečoval, ukazují, že je kriticky nemocný - zřejmě je na tom hůř než ostatní pacienti, kteří byli v USA úspěšně vyléčeni," uvedla americká nemocnice. Dodala nicméně, že Saliův stav byl dostatečně stabilní pro uskutečnění jeho převozu do Spojených států. Nyní se Salia podrobí v Omaze zevrubnému vyšetření.

Nemocnice v Omaze má s péčí o pacienty s ebolou zkušenosti. Z nemoci se zde vyléčil lékař a misionář Rick Sacra i kameraman Ashoka Mukpo. Salia bude desátým člověkem s ebolou v USA. Až na Liberijce Thomase Duncana se z nemoci všichni zotavili.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se virem eboly, který způsobuje krvácivou horečku, v západní Africe nakazilo 14 098 lidí, z nichž asi 5160 nemoci podlehlo. Více než 570 nakažených byli zdravotníci, z nichž 324 nemoci podlehlo.

Kromě Libérie, Sierry Leone a Guineje v minulém týdnu zaznamenalo tři nové případy úmrtí na ebolu také Mali. Francouzské úřady proto dnes tuto západoafrickou zemi přidaly na seznam států, jejichž občané se na tamních letištích musí podrobit zdravotní prohlídce.

Konžský ministr zdravotnictví Félix Kabange Numbi dnes ohlásil konec epidemie eboly ve své zemi. Poslední člověk se tu prý kmenem viru odlišným od toho, který zabíjí v západní Africe, nakazil 4. října.

Ministr však zároveň upozornil obyvatele, že se mají mít stále na pozoru. Dřívější vítězství nad ebolou v případě Senegalu a Nigérie oznámila vždy WHO. Ta se zatím k situaci v Kongu nevyjádřila.

 

Právě se děje

Další zprávy