Nové Dillí - Skupinka přátel se zrovna vracela domů, když cestou potkala několik dětí, kterým nabídla čokoládu. Jedno z nich se ale náhle rozbrečelo. V tu ránu se ke skupině seběhli cizí lidé a začali mladé Indy lynčovat, sedmadvacetiletého muže dokonce ubili kameny a klacky k smrti.
Proč? Rozzlobení lidé, kterých podle policie bylo nejméně padesát, věřili, že čokoláda byla jen past a ve skutečnosti chtěla skupina děti unést. Incident se odehrál ve městě Hajdarábád v jihovýchodní Indii.
Vypadalo to jako na tom videu, co mi přišlo přes Whatsapp, říkali si zřejmě útočníci. Právě celosvětově populární komunikační platforma je důvodem, proč v Indii dochází v poslední době tak často k lynčování. Mezi obyvateli se prostřednictvím Whatsapp šíří falešné zprávy, že v zemi "řádí" únosci nezletilých.
Lidé si například řetězově přeposílají část z videa, na kterém dvojice mužů unese malého chlapce. Zpráva je doplněna o výstražný text, aby rodiče dávali pozor na své potomky. Ve skutečnosti je ale video součástí minutového spotu pákistánské neziskové organizace, která svou kampaní volá po ochraně dětí.
Indové ale zprávám často slepě věří. Digitální vzdělanost je v některých oblastech druhé nejlidnatější země světa na velmi nízké úrovni. V domnění, že zachraňují děti, Indové za poslední měsíc zabili celkem osm mužů, informoval britský deník The Guardian.
Falešné zprávy se tu mohou dostat až k 200 milionům lidí. Právě tolika uživateli se Whatsapp v Indii pyšní.
Vláda apeluje na vzdělání
Kvůli populární aplikaci se už ozývá i indická vláda. "Whatsapp má v Indii jeden ze svých největších trhů a nejširší základnu uživatelů na světě. Proto je důležité, aby se tu zaměřil také na otázky spojené s bezpečností lidí," řekl podle listu The Financial Times Ravi Shankar Prasad, který je tamním ministrem pro technologie a současně stojí i v čele resortu spravedlnosti.
Indická vláda už v minulosti varovala Whatsapp, aby neutíkal před zodpovědností za útoky. V Indii jsou totiž hoaxy posílané skrze tuto aplikaci dlouhodobý problém.
Případy lynčování se objevily už loni ve východním státě Džhárkhand. Letos v únoru byl zase na západě v Rádžasthánu ubit pětadvacetiletý muž. A násilí se rozšířilo i do dalších indických států. Ke smrtelným konfliktům často dochází v chudších oblastech a oběťmi bývají spíš přistěhovalci, nikoliv místní.
"Díky revoluci v telekomunikaci se mobily rozšířily do těch nejodlehlejších koutů země, ale je potřeba, aby s tím šlo ruku v ruce i vzdělání," upozorňuje Pratik Sinha, zakladatel webových stránek AltNews, který bojuje proti dezinformacím.
Indická vláda se snaží situaci řešit, současně ale také každý z 29 států zkouší vlastní opatření. Například v Tripue vyslali do vesnic dobrovolníky, kteří měli skrze megafon vysvětlovat celý problém. Vesničané se ale nezdráhali vrhnout i na dobrovolníky, jednoho dokonce zabili.
Jinde zavedli horkou linku, na jejímž konci sedí policisté, kteří volajícímu pomáhají zjistit, zda je informace pravdivá. Na severovýchodě země zase úřady nařídily úplně odříznout obyvatele od internetového připojení na 48 hodin.
Whatsapp a jeho deset tipů
Služba Whatsapp se nechala slyšet, že je "šokována" násilím, které Indii kvůli dezinformacím pohltilo. A začala konat.
V pátek vedení firmy oznámilo, že omezí funkci automatického přeposílání zpráv. Speciálně v Indii pak také znemožní, aby si uživatel současně psal s více než pěti čísly ve stejnou chvíli.
Minulé úterý společnost otiskla v jedněch z nejvýznamnějších novin, které v Indii vychází v angličtině a hindštině, deset rad, jak falešné zprávy rozpoznat. Služba svým uživatelům například doporučuje, aby si každou fotku, která jim přijde, pozorně prohlédli. Může být upravená.
A minulý týden také zavedla po celém světě novou funkci, která příjemce upozorní na řetězově přeposlanou zprávu.
Whataspp se zároveň připravuje na vlnu lživých zpráv v období parlamentních voleb, které Indii čekají příští rok. Aplikace se plánuje spojit s internetovými stránkami, které slouží k ověřování zpráv.