Varšava - Někdejší vůdce polského hnutí Solidarita Lech Walesa vypovídal ve středu u soudu v monstrprocesu s bývalým komunistickým vůdcem, generálem Wojciechem Jaruzelským.
Někdejší úhlavní nepřítel nešel proti generálovi. Naopak. Jaruzelského má za oběť své doby.
Vinen za čtyři desítky mrtvých?
Obžaloba klade generálovi za vinu, že se dopustil zločinu, když v prosinci 1981 vyhlásil v zemi výjimečný stav. Zasáhl tak proti odborovému hnutí Solidarita, neboť vládnoucímu komunistickému režimu hrozila ztráta kontroly nad zemí.
Jaruzelski stanul v čele tzv. Vojenské vlády národní záchrany (VRON). Desítky lidí tehdy zahynuly, tisíce dalších skončily ve vězení. Bezpříkladnou brutalitou prosluly speciální policejní jednotky ZOMO, nasazené proti demonstracím a protestům.
Pokud soud uzná pětaosmdesátiletého komunistického předáka vinným, hrozí mu až desetileté vězení.
"Řídil to někdo jiný"
"Soudíme meč, nikoli ruku, a už vůbec ne hlavu toho všeho," řekl u varšavského soudu Walesa. "Je nutné říci, že tehdejší systém byl založený na závislosti. Rozhodnutí se nedělala v Polsku," dodal v zjevné narážce, že viníkem jsou podle něj někdejší sovětští kádři.
Walesa si během přestávky s Jaruzelským krátce pohovořil, podali si ruce, popsala proces agentura Reuters. Také vylíčila nadšení Jaruzelského obhajoby: Walesa podle ní pomohl zasadit celé přelíčení do kontextu a připomenout, jaká byla tehdy doba.
Polské noviny se v komentářích shodují, že se vyznění Walesova svědectví dalo očekávat. Někdejší úhlavní nepřítel Jaruzelského totiž už dříve řekl, že podle něj celý proces "smrdí vendetou."
"Vždy jsem bojoval proti Jaruzelskému, za demokracii. Ale také za poměry, které se nebudou vyznačovat vyřizováním účtů," prohlásil Walesa, kterého Jaruzelski dal v prosinci 1981 uvěznit.
Podle Walesy je při hodnocení generála třeba vzít také v úvahu, že v roce 1988 zahájil jednání se Solidaritou a rozhodl se pokojně vzdát moci.
Celý proces trvá už sedmý rok a zatím nikdo nedokáže odhadnout, kdy by mohl skončit.