Wal-Mart čelí žalobě kvůli přístupu k těhotným. Firma odmítala žádosti na omezení nebezpečné práce

ČTK ČTK
15. 5. 2017 21:08
Dvě bývalé zaměstnankyně maloobchodní gigantu Wal-Mart Store zažalovali firmu kvůli přístupu k těhotným zaměstnankyním. Firma odmítala jejich žádosti o omezení zdvihání těžkých předmětů, šplhání po žebřících a dalších potenciálně nebezpečných činností. Žaloba chce získat hromadný statut, mohlo by se k ní připojit 20 tisíc až 50 tisíc žen, které pro Wal-Mart v době svého těhotenství pracovaly. Mluvčí Wal-Martu uvedl, že podnik žalobu neviděl a nemá k ní žádný komentář.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

New York - Americký maloobchodní gigant Wal-Mart Stores čelí žalobě kvůli svému přístupu k těhotným zaměstnankyním. Firma podle žaloby odmítala jejich žádosti o omezení zdvihání těžkých předmětů, šplhání po žebřících a dalších potenciálně nebezpečných povinností. Informuje o tom dnes agentura Reuters.

Žalobu podaly dvě bývalé zaměstnankyně společnosti Wal-Mart, podle kterých firma do roku 2014 uplatňovala politiku, v jejímž rámci neposkytovala těhotným ženám stejné podmínky jako zaměstnancům s jinými pracovními handicapy.

Žaloba chce získat hromadný statut a tvrdí, že by se k ní mohlo připojit 20 tisíc až 50 tisíc žen, které pro Wal-Mart v době svého těhotenství pracovaly. Mluvčí Wal-Martu dnes uvedl, že podnik žalobu neviděl a nemá k ní žádný komentář.

Dřívější politika Wal-Martu podle žaloby porušovala federální zákon požadující po zaměstnavatelích, aby k těhotenství přistupovali jako k dočasnému handicapu a poskytovali těhotným ženám úlevy při práci. Wal-Mart je největším soukromým zaměstnavatelem ve Spojených státech.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy