Zaměstnanci Wal-Martu upláceli. Aféra bude stát řetězec stovky milionů dolarů

ČTK ČTK
10. 5. 2017 11:13
Americký maloobchodní řetězec Wal-Mart je připraven zaplatit 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci dávali v Mexiku, Číně a Indii úplatky. Podle agentury Bloomberg se na tom firma dohodla s vládou Spojených států, částka se ale ještě může změnit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Chicago - Americký maloobchodní řetězec Wal-Mart je připraven zaplatit 300 milionů dolarů (7,4 miliardy Kč) za to, že jeho zaměstnanci dávali v Mexiku, Číně a Indii úplatky. S odkazem na informované zdroje to v úterý uvedla agentura Bloomberg.

Podle agentury se na tom firma dohodla s vládou Spojených států, částka se ale ještě může změnit. Mluvčí Wal-Martu Greg Hitt se k věci odmítl vyjádřit.

Společnost v říjnu odmítla návrh amerických žalobců zaplatit za stejný přečin vyšší částku, alespoň 600 milionů dolarů. Současný návrh počítá s tím, že k vině se přizná alespoň jedna z dceřiných společností firmy, centrála obviněna nebude.

Praktiky Wal-Martu na některých zahraničních trzích dlouho zkoumalo americké ministerstvo spravedlnosti. List The New York Times zveřejnil v roce 2012 zprávu, že firma dlouhá léta rozdávala úplatky v Mexiku, když tam zahajovala podnikání.

Wal-Mart zatím zaplatil za interní vyšetřování více než 800 milionů dolarů. Agentuře Reuters minulý týden sdělil, že zvažuje zapojení do mezinárodního programu, který by firmám pomáhal bránit se proti izolovaným případům korupce nebo neetického jednání.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Netolický skončil podle Hamáčka v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) skončil v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry, řekl ve čtvrtek Blesku vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Z jeho vyjádření vyplývá, že někdejší místopředseda strany Netolický nebude pokračovat ani jako odborný mluvčí ČSSD pro oblast místního rozvoje. Podle Hamáčka by se měl soustředit na Pardubický kraj a vedení najde někoho, ke komu má důvěru.

Netolický minulý týden serveru Seznam Zprávy řekl, že před ním Hamáček 15. dubna hovořil o plánu přivézt milion dávek očkovací látky proti covidu-19 Sputnik V. Nemohl však potvrdit plán výměny Sputniku V za informace o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích na Zlínsku, o kterém se podle serveru Seznam Zprávy hovořilo na jedné z Hamáčkových schůzek ve stejný den. Hamáček tuto výměnu odmítá a plánuje se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy