Akcie v USA stouply, dva indexy skončily na rekordu

ČTK ČTK
11. 11. 2014 7:39
Trh táhly vzhůru akcie v sektoru dopravy a zdravotnictví. Americký dolar na devizových trzích po počátečním oslabování oživil.
Foto: Reuters

New York - Akciové trhy ve Spojených státech v pondělí stouply a dva jejich hlavní indexy uzavřely obchodování na nových rekordech.

Trh táhly vzhůru akcie v sektoru dopravy a zdravotnictví. Americký dolar na devizových trzích po počátečním oslabování posléze oživil.

Dow Jonesův index uzavřel obchodování vzestupem o 0,2 procenta na 17.613,74 bodu. Širší index S&P 500 připsal 0,3 procenta na 2038,26 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,4 procenta na 4651,62 bodu.

Oborový index Dow Jones pro dopravu přidal 1,3 procenta a také v pondělí skončil na rekordu. Vzhůru jej táhly akcie v železniční a letecké dopravě. Akciím aerolinií pomáhal k růstu vývoj na trzích s ropou, jejíž cena prohloubila ztráty.

Index S&P pro zdravotnictví stoupl o jedno procento. Vzhůru jej táhly mimo jiné akcie farmaceutické společnosti Abbvie, které přidaly 3,7 procenta.

V USA právě končí období zveřejňování čtvrtletních výsledků hospodaření. Na výsledky několika velkých firem se ještě čeká. V úterý by měl výsledky hospodaření zveřejnit maloobchodní řetězec Wal-Mart.

Americký dolar na devizových trzích v pondělí nejdříve oslaboval, nakonec se ale vzchopil a v závěru obchodního dne na Wall Street zamířil vzhůru. Americkou měnu začali opět nakupovat investoři, kteří využili jejího přechodného poklesu po páteční nečekaně horší zprávě z pracovního trhu v USA.

Dolar ke koši šesti zahraničních měn v pondělí posléze stoupl o 0,2 procenta na 87,811 bodu a k jenu přidával 0,3 procenta na 114,88 JPY. Euro k dolaru kleslo o 0,2 procenta na 1,2421 USD.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Ryanair má rekordní ztrátu, letectví se už ale zotavuje z pandemie

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair vykázala za uplynulý finanční rok bez mimořádných položek rekordní ztrátu 815 milionů eur (20,8 miliardy Kč) po zisku více než jedné miliardy eur v předchozím roce. Omezení související s pandemií donutila firmu zrušit více než 80 procent letů. Aerolinky ale ve své výsledkové zprávě dnes také uvedly, že v odvětví letecké dopravy už vidí signály začínajícího oživení. Finanční rok skončil v březnu.

Ztráta byla nižší, než čekali analytici. Ti ji podle agentury Reuters odhadovali na 834 milionů eur. Počet cestujících, které firma přepravila, klesl na 27,5 milionu ze 149 milionů v předchozím roce. Loňský rok přitom největší nízkonákladová letecká společnost v Evropě označila za nejnáročnější ve své historii. Výnosy jí klesly o 81 procent na 1,64 miliardy eur.

Ryanair potvrdil předchozí výhled, že v současném fiskálním roce přepraví 80 až 120 milionů cestujících, i když pravděpodobnější je, že tento počet bude spíše na dolním konci rozpětí. Za duben až červen by měl Ryanair přepravit pět až šest milionů cestujících. Dodal ale, že je nemožné poskytnout oficiální výhled zisku na celý rok, předpokládá nicméně, že by mohl vykázat téměř vyrovnané hospodaření, pokud v EU postoupí očkování.

Růst týdenních rezervací z poslední doby podle generálního ředitele Michaela O'Learyho naznačuje, že "oživení už začalo". Počet rezervací na začátku dubna vzrostl na 1,5 milionu týdně z předchozích zhruba 500.000 týdně.

před 49 minutami

Útočník v Jekatěrinburgu zabil nožem tři muže, zřejmě šlo o opileckou hádku

Tři lidi zabil nožem zřejmě při opilecké hádce útočník v ruském Jekatěrinburgu. Policie při zadržování pachatele musela použít zbraň a zranila ho. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení vyšetřovacího výboru pro Sverdlovskou oblast.

Podle poskytnuté informace bylo policii oznámeno, že v parku poblíž jekatěrinburgského vlakového nádraží došlo "na základě konzumace alkoholu" ke konfliktu. Jeho výsledkem bylo zabití tří mužů.

Mluvčí policie sdělil, že policisté, kteří na místo události přijeli, se snažili útočníka zadržet, ten však s nožem kladl odpor. Protože se nemínil vzdát ani po výstražném výstřelu, byl při dalším použití služební zbraně zraněn. Jak vážné zranění je, mluvčí neupřesnil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy