Fotky: V zajetí slev. Velká nákupní horečka začala už za tmy

Fotky: V zajetí slev. Velká nákupní horečka začala už za tmy
Wal-mart v Los Angeles se připravoval na Černý pátek již několik dní dopředu.
Vánoční nákupy jsou v plném proudu.
Vánočně naladěný návštěvník Wal-martu v Los Angeles.
Zboží je potřeba náležitě nazdobit.
Foto: Reuters
Aktuálně.cz Obrazová sekce, Aktuálně.cz
28. 11. 2014 13:10
Černý pátek je největší nákupní událostí roku nejen v USA, ale mezitím i jinde na světě.

Black Friday neboli Černý pátek v tradiční podobě je v USA v kamenných obchodech spojen se zábavou a nákupním šílenstvím, kdy v určitou hodinu jsou zákazníci vpuštěni do obchodu a soutěží mezi sebou o to, kdo rychleji doběhne k nabízenému zboží v akci, jehož počet je limitován.

Black Friday se koná každý rok vždy v pátek po Dni díkůvzdání. V USA obchody na tento den otevírají velmi brzo, v posledních letech v rámci konkurenčního boje některé obchody zahajují prodeje již ve 04:00 ráno.

Historie akce včetně pojmenování sahá před rok 1961 do Philadelphie. V USA během Black Friday utratí spotřebitelé průměrně 423 dolarů (9350 Kč) na hlavu. Loni dosáhly tržby obchodníků 57,4 miliardy dolarů.

Po vzoru USA nabízejí na Černý pátek extrémní slevy i obchody například ve Velké Británii, ale už i v Česku se obchodníci v tento den snaží zaujmout zákazníky výraznými slevami.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy