"Věděl jsem, že na to nestačí." Bývalý Wagnerovec otevřenou zpovědí zavařil Kremlu

bb bb
11. 5. 2022 10:45
Bývalý člen soukromé armády napojené na Kreml odmítl bojovat na Ukrajině. Marat Gabidullin podle svých slov předpokládal, že by mise mohla skončit neúspěchem. "Řekl jsem: 'Ne, chlapci, beze mě, prosím, jděte sami'," tvrdil Gabidullin v rozhovoru, který poskytl v době, kdy mu ve Francii vychází kniha o životě žoldnéře v tzv. Wagnerově skupině.
„Ne, chlapci, jděte beze mě.“ Ruský žoldák prozradil, proč odmítl bojovat na Ukrajině. | Video: Reuters

"Neúspěch ruské armády při obsazování ukrajinského hlavního města byl nevyhnutelný, protože se v předchozích letech nikdy přímo nepostavila silnému nepříteli," myslí si Gabidullin, který se účastnil misí v Sýrii a v předchozím konfliktu na Ukrajině v roce 2014. Nyní pětapadesátiletý Rus opustil soukromou armádu v roce 2019. 

Několik měsíců před tím, než Rusko 24. února 2022 zahájilo invazi na Ukrajinu, mu prý ale zavolal náborář a vyzval ho, aby se vrátil jako žoldák na Ukrajině. "Ukrajina je v tuto chvíli suverénním státem a tento stát, jeho právo na nezávislost, je třeba respektovat. V jednání tohoto státu vůči Rusku nevidím žádnou agresi," řekl Gabidullin agentuře Reuters v pondělí 9. května na pařížském předměstí Neuilly-sur-Seine.

"Nestačí na to"

Gabidullin, který dříve podporoval prezidenta Vladimira Putina při jeho vojenských invazích do zahraničí, nyní tvrdí, že způsob vedení války ze strany Ruska je nekompetentní. Přiznal, že pozvání jít válčit na Ukrajinu odmítl částečně také proto, že ví, že ruské síly na to nestačí, přestože se chlubí svým arzenálem nových zbraní a úspěchy v Sýrii, kde pomohly prezidentu Bašáru Asadovi udržet se u moci. 

Bývalý člen Wagnerovy skupiny dodal, že lidé na ruské straně, s nimiž hovořil, mu řekli, že při invazi na Ukrajinu očekávali, že budou čelit otrhaným milicím, nikoli dobře vycvičeným pravidelným jednotkám. "Zcela je zaskočilo, že ukrajinská armáda kladla tak tvrdý odpor a že čelili skutečné armádě," řekl Gabidullin o ruských neúspěších na Ukrajině.

Peskov: Kdo to je?

Kreml se k bývalému žoldnéři nehlásí. Jeho mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že neví, kdo Gabidullin je, ruské ministerstvo obrany na žádost o komentář nereagovalo. Agentura Reuters ale nezávisle ověřila, že byl ve Wagnerově skupině a účastnil se bojů v Sýrii. Gabidullin zasáhl do některých z nejkrvavějších střetů v provincii Dajr az-Zaur, v Ghútě a poblíž starobylého města Palmýra. V roce 2016 se vážně zranil, když mu během bitvy v horách poblíž Latákíje za zády explodoval granát. 

Lidskoprávní organizace a ukrajinská vláda obviňují členy Wagnerovy skupiny z páchání válečných zločinů v Sýrii a od roku 2014 na východní Ukrajině. Gabidullin ale tvrdí, že se na nich nepodílel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy