Vztahy s médii mi přerostly přes hlavu, přiznal Cameron

ČTK Petr Jemelka ČTK, Petr Jemelka
14. 6. 2012 17:49
Britský premiér vypovídal před komisí ustanovenou po vypuknutí skandálů s odposlechy
Foto: repro Aktuálně.cz

Londýn - Britský premiér David Cameron před vyšetřovací komisí, která byla loni ustavena po skandálu kolem odposlechů v nedělníku News of the World (NoW), prohlásil, že vztahy politiků a médií se v Británii posledních 20 let vyvíjely špatným směrem a musejí být přehodnoceny.

Před komisí vedenou soudcem Brianem Levesonem rovněž bez dalších podrobností připustil, že mediální legislativa na ostrovech by se měla zlepšit.

"Domnívám se, že mnoho politiků si myslí, že tisk jim vždy křivdí," řekl ministerský předseda. "Velká část tisku si myslí, že politici jsou tam kvůli sobě, a ne ze správných důvodů. Vyvinul se z toho špatný vztah," hledal Cameron příčinu problému.

"Ale domnívám se, že v posledních 20 letech vztah nebyl zdravý, myslím tím, že byl příliš těsný... A domnívám se, že se musíme pokusit postavit ho na lepším základě," řekl David Cameron a dodal, že si problému byla vědoma už konzervativní vláda Johna Majora z let 1990-1997.

Komise zkoumá poměry v britských médiích i jejich vazby na politiky. Cameron byl před komisi předvolán, aby vysvětlil vztahy své vlády k mediálnímu impériu Ruperta Murdocha. To je podezřelé z toho, že vládu podporovalo ve snaze o úplné převzetí lukrativní satelitní televize British Sky Broadcasting (BSkyB).

Nikomu jsem nic nesliboval

Bývalý šéfredaktor NoW Andy Coulson byl navíc Cameronovým mluvčím a premiér rovněž pěstoval přátelské vztahy s bývalou šéfkou britských listů Murdochova impéria Rebekhou Brooksovou.

Cameron své přátelství s Brooksovou a jejím manželem, svým bývalým spolužákem, nijak nezpochybňoval. "Když se blížily volby a padlo rozhodnutí (listu) The Sun (podporovat Konzervativní stranu) a také byla svatba a ona se přistěhovala do domu Charlieho Brookse, jenž je v našem obvodě velmi blízko od nás, četnost kontaktů se zvýšila," přiznal Cameron.

"Samozřejmě jsem chtěl mít v novinách prostor. Velmi tvrdě jsem na tom pracoval, protože jsem chtěl sdělovat, co můžem Konzervativní strana a já jako lídr udělat pro naši zemi," nezastíral ministerský předseda. V souvislosti s kauzou BSkyB však podotkl, že otevřeně ani skrytě nikomu nesliboval politickou podporu.

Skandál kolem odposlechů otřásl britskou politickou scénou. Jeho důsledkem je přes 40 zatčených a rezignace vrcholných manažerů Murdochova impéria.

 

Právě se děje

Další zprávy