Cameronův mluvčí je znovu ve vězení, křivě vypovídal

Zahraničí Zahraničí
30. 5. 2012 12:34
Někdejšího šéfredaktora týdeníku, který odposlouchával prominenty, odvedla policie
Andy Coulson se svým bývalým nadřízeným Davidem Cameronem.
Andy Coulson se svým bývalým nadřízeným Davidem Cameronem. | Foto: repro Aktuálně.cz

Londýn - Skotská policie zatkla Andyho Coulsona, někdejšího šéfredaktora News of the World (NoW) a bývalého mluvčího britského premiéra Davida Camerona. Vyšetřuje ho kvůli křivé výpovědi v případu ilegálních odposlechů britských prominentů a politiků.

Coulson byl poprvé zatčen už v červenci 2011. Po složení kauce ho však pustili na svobodu.

Pro čtyřiačtyřicetiletého Coulsona tentokrát přijelo sedm policistů přímo do jeho domu v Londýně. Ve středu v půl sedmé ráno tamního času ho odvezli do Glasgow, kde ho začali vyslýchat.

Křivého svědectví se měl Coulson dopustit jako mluvčí premiéra Davida Camerona během soudního procesu ve Skotsku v roce 2010.

Coulson tehdy vypovídal v kauze skotského poslance Tommyho Sheridana, který zažaloval News of the World. 

Někdejší šéfredaktor tvrdil, že o ilegálních aktivitách v redakci NoW, včetně odposlechů a uplácení policistů výměnou za informace, nic nevěděl.

"Nepřijímám názor, že v News of the World bylo odposlouchávání telefonů běžnou věcí," řekl v prosinci 2010 Coulson. A právě tato věta se mu teď stala osudnou.

Nedělníku NoW, který patřil do mediálního impéria Ruperta Murdocha, Coulson šéfoval v letech 2003 až 2007. Za odposlechy byl v té době odsouzen královský reportér listu, vedení týdeníku však tvrdilo, že šlo jen o aktivity izolovaného reportéra.

Postupně se ukázalo, že tomu tak nebylo a že odposlechy v NoW byly běžnou praxí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Zeman se setkal s ministryní spravedlnosti Benešovou na informativní schůzce

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO). Na Twitteru to bez dalších podrobností uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle něj o setkání požádala ministryně. Benešová, která Zemanovi dlouhodobě radí v otázkách justice, uvedla, že šlo o pravidelnou informativní schůzku.

"Byla jsem poslední z členek vlády po Aleně Schillerové, Kláře Dostálové a Janě Maláčové. Témata, která jsme probírali: systemizace justice, digitalizace justice a nová jmenovací etapa soudců, která se uskuteční 19. května 2021," napsala Benešová.

Benešová s prezidentem shodně veřejně prohlásili, že ve vrbětické kauze existuje více verzí než ta, která pracuje se zapojením ruských agentů tajné vojenské služby GRU. Zeman v televizním projevu hovořil o dvou verzích, podle Benešové jich je ještě více. Toto ale odmítl jak Babiš, tak i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Babiš následně navštívil prezidenta v Lánech a novinářům řekl, že Zemanovi vysvětloval, že vyšetřovací verze je skutečně jen jedna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy