Cameronův mluvčí je znovu ve vězení, křivě vypovídal

Zahraničí Zahraničí
30. 5. 2012 12:34
Někdejšího šéfredaktora týdeníku, který odposlouchával prominenty, odvedla policie
Andy Coulson se svým bývalým nadřízeným Davidem Cameronem.
Andy Coulson se svým bývalým nadřízeným Davidem Cameronem. | Foto: repro Aktuálně.cz

Londýn - Skotská policie zatkla Andyho Coulsona, někdejšího šéfredaktora News of the World (NoW) a bývalého mluvčího britského premiéra Davida Camerona. Vyšetřuje ho kvůli křivé výpovědi v případu ilegálních odposlechů britských prominentů a politiků.

Coulson byl poprvé zatčen už v červenci 2011. Po složení kauce ho však pustili na svobodu.

Pro čtyřiačtyřicetiletého Coulsona tentokrát přijelo sedm policistů přímo do jeho domu v Londýně. Ve středu v půl sedmé ráno tamního času ho odvezli do Glasgow, kde ho začali vyslýchat.

Křivého svědectví se měl Coulson dopustit jako mluvčí premiéra Davida Camerona během soudního procesu ve Skotsku v roce 2010.

Coulson tehdy vypovídal v kauze skotského poslance Tommyho Sheridana, který zažaloval News of the World. 

Někdejší šéfredaktor tvrdil, že o ilegálních aktivitách v redakci NoW, včetně odposlechů a uplácení policistů výměnou za informace, nic nevěděl.

"Nepřijímám názor, že v News of the World bylo odposlouchávání telefonů běžnou věcí," řekl v prosinci 2010 Coulson. A právě tato věta se mu teď stala osudnou.

Nedělníku NoW, který patřil do mediálního impéria Ruperta Murdocha, Coulson šéfoval v letech 2003 až 2007. Za odposlechy byl v té době odsouzen královský reportér listu, vedení týdeníku však tvrdilo, že šlo jen o aktivity izolovaného reportéra.

Postupně se ukázalo, že tomu tak nebylo a že odposlechy v NoW byly běžnou praxí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy