Cameronův mluvčí je znovu ve vězení, křivě vypovídal

Zahraničí Zahraničí
30. 5. 2012 12:34
Někdejšího šéfredaktora týdeníku, který odposlouchával prominenty, odvedla policie
Andy Coulson se svým bývalým nadřízeným Davidem Cameronem.
Andy Coulson se svým bývalým nadřízeným Davidem Cameronem. | Foto: repro Aktuálně.cz

Londýn - Skotská policie zatkla Andyho Coulsona, někdejšího šéfredaktora News of the World (NoW) a bývalého mluvčího britského premiéra Davida Camerona. Vyšetřuje ho kvůli křivé výpovědi v případu ilegálních odposlechů britských prominentů a politiků.

Coulson byl poprvé zatčen už v červenci 2011. Po složení kauce ho však pustili na svobodu.

Pro čtyřiačtyřicetiletého Coulsona tentokrát přijelo sedm policistů přímo do jeho domu v Londýně. Ve středu v půl sedmé ráno tamního času ho odvezli do Glasgow, kde ho začali vyslýchat.

Křivého svědectví se měl Coulson dopustit jako mluvčí premiéra Davida Camerona během soudního procesu ve Skotsku v roce 2010.

Coulson tehdy vypovídal v kauze skotského poslance Tommyho Sheridana, který zažaloval News of the World. 

Někdejší šéfredaktor tvrdil, že o ilegálních aktivitách v redakci NoW, včetně odposlechů a uplácení policistů výměnou za informace, nic nevěděl.

"Nepřijímám názor, že v News of the World bylo odposlouchávání telefonů běžnou věcí," řekl v prosinci 2010 Coulson. A právě tato věta se mu teď stala osudnou.

Nedělníku NoW, který patřil do mediálního impéria Ruperta Murdocha, Coulson šéfoval v letech 2003 až 2007. Za odposlechy byl v té době odsouzen královský reportér listu, vedení týdeníku však tvrdilo, že šlo jen o aktivity izolovaného reportéra.

Postupně se ukázalo, že tomu tak nebylo a že odposlechy v NoW byly běžnou praxí.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Nejlepším sportovcem Sokola je šermíř Choupenitch, sesadil Orsága

Šermíř Alexander Choupenitch je nejlepším sportovcem Sokola roku 2019. Šestý muž loňského mistrovství Evropy sesadil z trůnu vzpěrače Jiřího Orsága, který anketu České obce sokolské (ČOS) ovládl v posledních třech letech.

Mezi juniorkami do 18 let zopakovala loňské vítězství talentovaná čtvrtkařka Barbora Malíková. Při dnešním vyhlášení Sokola roku 2019 v pražském Tyršově domě byly oceněny i osobnosti z oblasti sportu pro všechny a kulturních aktivit.

Olympionikovi z Ria 2016 Choupenitchovi, který reprezentuje Sokol Brno I, zajistila ocenění vedle úspěchu na kontinentálním šampionátu také sedmá příčka na Grand Prix v Anaheimu. Obhájce trofeje Orság tentokrát skončil druhý.

Malíková, reprezentující Sokol Opava, v roce 2019 uspěla na atletickém mistrovství Evropy juniorů, odkud si odvezla bronzovou medaili. Také úspěšně debutovala v dospělé reprezentaci, když na Evropských hrách v Minsku pomohla ke stříbru ve smíšené štafetě.

Další zprávy