Policie zatýkala v The Sun, novináři upláceli úředníky

Zahraničí Zahraničí
11. 2. 2012 19:23
Celkem skončilo ve vazbě osm lidí, tři už byli propuštěni. The Sun prý v pondělí vyjde
Foto: Reuters

Londýn - Mediální impérium Ruperta Murdocha musí řešit další problém.

Po skandálu s odposlechy, který vedl ke konci nedělníku News of the World a vyplacení statisíců liber odškodného, totiž policie zatýkala v bulváru The Sun.

Za mřížemi skončilo v sobotu ráno celkem osm lidí, kteří jsou údajně zapleteni do úplatkářské aféry.

Kromě pětice novinářů ve věku od 45 do 65 let byli zadrženi i 39letý policista, o tři roky mladší voják a zaměstnankyně ministerstva obrany. Tři z podezřelých byli odpoledne propuštěni na kauci.

Peníze za informace

Podle vyšetřovatelů novináři platili lidem z bezpečnostních složek za to, že od nich dostávali tipy na reportáže.

Rupert Murdoch nemá moc důvodů k úsměvům.
Rupert Murdoch nemá moc důvodů k úsměvům. | Foto: Reuters

"Důstojníci metropolitní policie zadrželi v sobotu ráno v rámci Operace Elveden pět zaměstnanců listu The Sun. Prohledali jejich domy a kanceláře," potvrdilo v prohlášení vedení News Corp. Od jejich činů se ale distancovalo. "Jde o nepřijatelné pochybení jednotlivců."

Vyšetřování korupce běží paralelně s policejním vyšetřováním nezákonných odposlechů, s jejichž pomocí již zrušený Murdochův bulvární list News od the World získával informace. Údajně přitom média uplácela policisty a další úředníky.

Šéfredaktor listu vydal prohlášení, v němž uvedl, že je zatčením svých spolupracovníků šokován, a ujistil, že redakce pracuje na tom, aby pondělní číslo vyšlo jako obvykle.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy