Vztahy Pákistánu s USA chladnou. Kritika spojence sílí

Roman Gazdík
25. 3. 2008 17:30
Do Islámábádu přijela americká delegace
Boucher, Negroponte, Šaríf (zleva).
Boucher, Negroponte, Šaríf (zleva). | Foto: Reuters

Islámábád - Média se sice soustředí hlavně na boj Spojených států s Al-Káidou v Iráku, podle Bushovy administrativy to je ale Pákistán, kde se bude v boji s islámským extremismem lámat chleba.

Dva z nejvyšších úředníků ministerstva zahraničí USA si přispěchali spolupráci s Pákistánci zajistit i do budoucna. Do Islámábádu dorazili jen několik hodin poté, co do premiérského křesla zasedl čerstvě inaugurovaný Júsaf Raza Gilání z Pákistánské lidové strany (PPP).

Čtěte také: Pákistán zvolil premiéra. Je jím příznivec Bhuttové

Pro Ameriku se obětovat nebudeme

Náměstek ministryně zahraničí John Negroponte a její asistent pro záležitosti střední a jižní Asie Richard Boucher se před setkáním s Giláním sešli s prezidentem Parvízem Mušarafem a předsedou druhého nejsilnějšího vládního uskupení - Navázem Šarífem z Pákistánské muslimské ligy (PML-N).

Mušaraf (vlevo) gratuluje Gilánímu při převzetí premiérského úřadu.
Mušaraf (vlevo) gratuluje Gilánímu při převzetí premiérského úřadu. | Foto: Reuters

A ten dal najevo, že staré dobré časy, kdy stačilo, aby se Spojené státy bavily jen s Mušarafem, jsou pryč. Podle Šarífa není možné, aby byla bezpečnost Pákistánu obětována bezpečnosti USA.

"Nelze akceptovat, abychom při boji za mír v jiných zemích dělali z Pákistánu pole smrti," citovala ho po setkání s Negropontem agentura AP.

"Amerika se chce zbavit terorismu, my si ale také přejeme, aby naše vesnice a města nebyla bombardována," dodal expremiér, který zřejmě narážel na sérii nedávných útoků USA v oblasti afghánsko-pákistánské hranice.  

Podle Šarífa je nutné pákistánský boj proti terorismu důkladně přehodnotit.

"Situace se změnila," řekl Šaríf podle australské televize ABC. "Parlament prověří Mušarafovu politiku posledních šesti let."

Šedá eminence USA

Mušaraf byl od útoků z 11. září 2001 nejdůležitějším americkým spojencem v oblasti a pomohl USA například s poražením Talibanu. Do boje s Taliby na hranici s Afghánistánem poslal desítky tisíc vojáků.

Jak Šaríf, tak předseda PPP Ásif Alí Zardárí však prohlásili, že tato politika nefunguje a že je nutné s islamisty jednat. Ukazují přitom na statistiky: Při atentátech za poslední rok zahynulo nejméně 1000 lidí.

Stabilita v Pákistánu je pro USA důležitá nejen kvůli boji s Al-Káidou, jejíž jádro se podle předpokladů skrývá v těžko přístupných horách na hranici s Afghánistánem, ale také kvůli neznámému počtu jaderných hlavic, který země vlastní.

Načasování návštěvy amerických diplomatů těsně po jmenování nové vlády se v pákistánském tisku nesetkalo s pochopením. Deník News International například otiskl editorial s názvem "Ruce pryč, strýčku Same".

 

Právě se děje

Další zprávy