Špionážní thriller v praxi: Mušaraf jednal s Izraelci

man
28. 1. 2008 14:15
Mušaraf se s ministrem obrany Barakem sešel v Paříži
Parvíz Mušaraf.
Parvíz Mušaraf. | Foto: Reuters

Paříž - Jako ze špionážního thrilleru vypadalo minulý týden setkání izraelských a pákistánských politiků.

Podle listu Haarec se pákistánský prezident Parvíz Mušaraf a izraelský ministr obrany sešli tajně na neznámém místě v Paříži. A to dokonce dvakrát.

Oba státy neudržují diplomatické vztahy. Pákistán dodržuje oficiální linii většiny muslimských zemí: nenavazovat s židovským státem diplomatické kontakty, dokud nebude vyřešen izraelsko-palestinský problém.

Stejně jako další islámské státy nechce Pákistán styky s Izraelem dodávat munici islamistům, kteří dialog s židovským státem považují za "zradu".

Ehud Barak.
Ehud Barak. | Foto: Reuters

Pouze v roce 2005 se veřejně setkali ministři zahraničí obou států, ale Pákistán Izrael diplomaticky neuznal. Podle historiků však tajné služby obou států - Mossad a ISI - spolupracovaly v osmdesátých  letech v době sovětské okupace v Afghánistánu

Haarec uvedl, že tématem utajeného pařížského jednání byla možná bezpečnostní spolupráce. Barak údajně vyslovil obavy z toho, že by se pákistánský jaderný arzenál mohl dostat do rukou islámských extremistů.

Mušaraf odpověděl, že jaderné zbraně jsou přísně střeženy a obavy z toho, že by se radikálové dostali  v Pákistánu k moci, jsou přehnané.

Podobně jako s Pákistánci občas Izraelci tajně jednají i s politiky ze Saúdské Arábie. Vloni se tajně sešel izraelský premiér Olmert s poradcem krála Abdalláha a bývalým saúdským velvyslancem v USA Bandárem bin Sultánem.

 

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy