Káhira - Sociální síť Facebook se kromě jiného stává i důležitým spouštěcím mechanismem politických revolt.
Právě přes Facebook a Twitter Egypťané organizují a svolávají protivládní protesty v Egyptě, které pokračují už třetí den a jsou nejrozsáhlejšími nepokoji v zemi za posledních několik desítek let.
Noc na dnešek byla v Káhiře a dalších městech opět plná krve a násilí. Policie zatkla několik stovek osob, dva lidé v metropoli zahynuli. Od úterý už zemřelo při protestech šest lidí.
V Káhiře se sešlo zhruba deset tisíc protestujících, menší demonstrace jsou v jiných městech. Policie zasahuje obušky, slzným plynem, vodními děly a střelbou gumovými projektily.
Z Egypta jsou hlášeny výpadky ve fungování Facebooku a Twitteru, vláda je údajně blokuje, aby předešla dalších protestům. Úřady ale popírají, že by internet nějak omezovaly.
Naplňuje se očekávání, že po revoluci v Tunisku, která svrhla dlouholetého diktátora Zina Abidína bin Alího, přijde na řadu Egypt.
Lidé žádají odstoupení dvaaosmdesátiletého prezidenta Husního Mubaraka, který vládne autoritářsky od roku 1981 a chystá se v nadcházejících volbách kandidovat už na své šesté volební období.
Protesty spustila nespokojenost Egypťanů s korupcí, nezaměstnaností, stoupajícími cenami potravin a potlačováním svobody médií a názorů vůbec.
Do Káhiry se ze zahraničí vrací bývalý ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej, který se chce postavit do čela opozice a přimět Mubarakův režim ke změnám a demokratizaci.
"Vracím se zpět a půjdu do ulic, protože jiná možnost není. Musíme jen doufat, že věci nepůjdou násilnou cestou, ale režim zatím nereaguje na jasný vzkaz, který od lidí dostává," prohlásil Baradej.
Novinářům také řekl, že islámský extremismus Egypt neohrožuje a není třeba se ho bát, pokud Mubarakův režim padne.
V egyptských letoviscích na Sinaji v Hurghadě je nyní zhruba 800 českých turistů, žádné nebezpečí jim podle Asociace českých cestovních a turistických kanceláří nehrozí.
Připravujeme podrobnosti.