Brusel - Pákistánská dívka Malalaj Júsufzaiová, kterou za její kritiku loni postřelili a těžce zranili tamní islamisté, je favoritkou letošních nominací Sacharovovy ceny.
Obráncům lidských práv z celého světa ji každoročně uděluje Evropský parlament, kandidáti byli oznámeni v noci na úterý.
Mezi nominovanými jsou běloruští opoziční představitelé, vězněný ruský magnát Michail Chodorkovskij, ale třeba také Američan Edward Snowden, který upozornil na odposlouchávací praktiky amerických tajných služeb.
Malalaj si vysloužila nenávist extremistů, když prosazovala právo dívek na vzdělání a ve svém deníku popisovala praktiky hnutí Tálibán, které ovládlo její domovské údolí Svát, když jí bylo 11 let. Deník psaný pod pseudonymem zveřejňovala zpravodajská stanice BBC.
Po zranění se léčila ve Velké Británii. Na cenu, která obnáší také částku 50 000 eur (1,3 milionu korun), ji nominovaly tři poslanecké kluby europarlamentu a přidali se i další poslanci, má tedy největší podporu.
Bojovníci Snowden a Chodorkovskij
Američana Snowdena, který poté, co zveřejnil informace o způsobu práce americké zpravodajské služby NSA, získal azyl v Rusku, na cenu nominovali levicoví europoslanci.
Nominována byla také trojice běloruských opozičních aktivistů: šéf organizace Vjasna Ales Bjaljackij, bývalý prezidentský kandidát Mikalaj Statkevič a mladý aktivista Eduard Lobau.
Podporu získal také někdejší majitel ruského ropného kolosu Jukos Chodorkovskij, který byl v roce 2005 po pozorovateli kritizovaném soudním procesu poslán na devět let do vězení. Podle textu nominace Chodorkovskij ruského prezidenta Vladimira Putina upozorňoval na systematickou korupci v zemi a prosazoval nezávislost justice a respekt k vládě práva.
Cenu by mohli získat také etiopští novináři Reeyot Alemuová a Eskinder Nega, kteří nyní v tamním vězení čelí obvinění z terorismu. Alemuová byla v lednu 2012 odsouzena poté, co v textech kritizovala vládu, Nega šel do vězení o půl roku později poté, co kritizoval zastrašování novinářů a psal o arabském jaru.
Nominováni jsou také účastníci z červencových protestů na Taksimském náměstí v tureckém Istanbulu. Erdem Gündüz, který se na náměstí postavil jako první, a lidé, kteří jej následovali, se podle nominace stali symbolem mírového hnutí za liberální společnost respektující lidská práva.
Poslední nominaci získala akce televizní stanice CNN s názvem CNN Freedom Project. Jedná se o celosvětovou kampaň proti otroctví, obchodu s lidmi a dětské práci. Od roku 2011 televize v jejím rámci odvysílala přes čtyři stovky reportáží.
Z těchto kandidátů nyní 30. září vyberou výbory pro zahraniční věci, pro rozvoj a pro lidská práva europarlamentu tři finalisty. Vítěz bude oznámen 10. října ve Štrasburku, cenu by měl převzít tamtéž 20. listopadu.