New York - Napětí v místnosti bylo cítit na každém kroku. Delegáti se radili, hořečně diskutovali.
Pak se začali zdravit, potřásat si rukama, objímat se, gestikulovat. Lidé postávali v hloučcích. Tu a tam někdo vytáhl Blackberry a někam telefonoval.
Jedni měli dobrou náladu, v obličejích dalších se zračily obavy. Tak to podle internetového vydání týdeníku Spiegel vypadalo v modro-zlaté hale Rady bezpečnosti krátce předtím, než 10 z 15 jejích členů schválilo zásah proti režimu Muammara Kaddáfího v severoafrické Libyi.
Nad všemi přítomnými se na zdi leskla monumentální malba Fénixe, který právě vstal z popela.
V 18:23 newyorského času čínský velvyslanec Li Pao-tung, jehož země teď Radě bezpečnosti OSN předsedá, udeřil třikrát do stolu kladívkem. 6498. zasedání začalo.
Na programu mělo jediný bod: ostře sledovanou rezoluci číslo 1973.
Li pak přivítal francouzského ministra zahraničí Alaina Juppého, který dorazil speciálně proto, aby rezoluci protlačil, píše Spiegel. Jako jediný z celého sálu dostal před hlasováním slovo.
"Zbývá nám málo času," řekl Juppé dramatickým hlasem. "Je to záležitost dní, možná záležitost hodin. Nesmíme přijít pozdě," uvedl v narážce na situaci, která tou dobou panovala v baště libyjských povstalců, armádou obleženém přístavním městě Benghází.
V 18:32 vyzval Li všechny přítomné, aby se začalo s hlasováním, popisuje německý zpravodajský server.
Nejprve hlasy pro - nahoru vyletělo deset rukou, včetně těch ze Spojených států, Francie a Velké Británie.
Pak hlasy proti. Všechny ruce zůstaly dole.
Nakonec, kdo se zdržel. Přihlásilo se pět zástupců členských zemí Rady bezpečnosti OSN, včetně Ruska a Číny, velmocí s právem veta. Hlasování se zdržel také velvyslanec z Německa.
Svět tak právě rozhodl, že se postaví na stranu povstalců a pomůže jim proti režimu diktátora Muammara Kaddáfího.
V Benghází propukly krátce nato bujaré oslavy. "Létaly rachejtle, střílelo se do vzduchu, vlály vlajky," popisuje Der Spiegel.
"Jsem šťastný, ale ještě to není za námi," napsal v noci někdo z Libye na Twitteru. Stejně mluví i další.
I když už se francouzské bojové letouny chystají na Korsice, není jisté, zda rozhodnutí zasáhnout v Libyi nepřišlo příliš pozdě, říkají.