Vzdorujte Pekingu a osvoboďte Hongkong, vyzvali demonstranti Trumpa. Policie zasáhla

ČTK ČTK
8. 9. 2019 17:00
Demonstranti v Hongkongu v neděli pochodovali ke konzulátu Spojených států a vyzvali amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby jejich město "osvobodil". Mnozí demonstranti mávali americkými vlajkami a nesli plakáty s nápisem "Prezidente Trumpe, osvoboďte prosím Hongkong". Trump ale naznačil, že se Američané do dění v zemi nechtějí vměšovat.
Demonstrující v Hongkongu pochodovali k americkému konzulátu.
Demonstrující v Hongkongu pochodovali k americkému konzulátu. | Foto: Reuters

Protest byl zpočátku poklidný, později ale přešel v násilnosti zahrnující stavění barikád, rozbíjení oken a zapalování ohňů v nákupní čtvrti. Policie k rozehnání demonstrantů použila slzný plyn, jak informovala agentura Reuters.

Jeden z nejvýznamnějších prodemokratických aktivistů Joshua Wong oznámil, že ho dnes znovu zadržela policie a obvinila z porušení podmínek kauce. Wong byl podle listu Bild zadržen na letišti při cestě do Německa, kde se měl zúčastnit akce pořádané tímto deníkem.

Koncem srpna hongkongské úřady Wonga zadržely a obvinily z podílu na organizaci nepovoleného protestu před policejní stanicí. Následně ho na kauci propustily. Své dnešní zadržení pokládá za pouhý důsledek procedurální chyby a předpokládá, že bude v pondělí opět volný.

Demonstrující v Hongkongu pochodovali k americkému konzulátu.
Demonstrující v Hongkongu pochodovali k americkému konzulátu. | Foto: Reuters

Hongkong se už několik měsíců potýká s masovými protesty, jejichž účastníci požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy ze ztráty svobod v důsledku sílící kontroly Pekingu. Tisíce demonstrantů dnes za dohledu policie zpívaly americkou hymnu a skandovaly slogany jako "Bojujte za svobodu, stůjte na straně Hongkongu" či "Vzdorujte Pekingu, osvoboďte Hongkong".

Někteří američtí zákonodárci vyslovují hongkongským demonstrantům podporu a vyjadřují obavy z hrozby brutálního zákroku ze strany Číny. Trump nicméně podle agentury AP naznačil, že se Spojené státy budou držet stranou. Americký prezident vyjádřil přesvědčení, že obchodní válka, kterou nyní Spojené státy s Čínou vedou, přiměje Peking k obezřetnému postupu.

"Chceme, aby americká administrativa pomohla chránit v Hongkongu lidská práva," citovala agentura Reuters jednoho z demonstrantů. Americký ministr obrany Mark Esper v sobotu vyzval Čínu, aby v Hongkongu postupovala umírněně. Viceprezident Mike Pence už dříve nabádal Peking k humánnímu přístupu k demonstrantům a varoval, že použití násilí by zkomplikovalo dosažení obchodní dohody.

"Hongkong stojí v čele boje proti čínskému totalitnímu režimu," uvedl jeden z organizátorů dnešního pochodu. "Prosím, podpořte nás v našem boji," dodal.

Demonstrující v Hongkongu pochodovali k americkému konzulátu.
Demonstrující v Hongkongu pochodovali k americkému konzulátu. | Foto: Reuters

Protesty v Hongkongu pokračují od začátku června. Lidé začali původně demonstrovat proti návrhu zákona o vydávání podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny. Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v uplynulém týdnu slíbila úplné stažení návrhu tohoto zákona. Její slib však aktivisty neuspokojil.

Demonstranti dnes vyzvali Washington, aby schválil návrh zákona, který by sankcionoval hongkongské a čínské představitele, kteří potlačují demokracii a lidská práva.

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila v roce 1997 pod čínskou správu. Od té doby funguje podle zásady "jedna země, dva systémy" a díky tomuto modelu má některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné. Včetně možnosti demonstrovat. Kritici však tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Video: Čína v internačních táborech vymývá Ujgurům mozky, je to kulturní genocida, říká sinolog

Lidé se v táborech musí nazpaměť učit čínské zákony, opěvovat komunistickou stranu a zříkat se islámu, popisuje situaci sinolog Ondřej Klimeš. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy