Čínské námořnictvo znovu provokovalo Tchaj-wan demonstrací síly

ČTK ČTK
12. 4. 2020 17:48
Čínská flotila v čele s první čínskou letadlovou lodí během nedělního námořního cvičení proplula kolem východního a jižního pobřeží Tchaj-wanu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tchajwanské ministerstvo obrany.
Liao-ning - první čínská letadlová loď kotví v přístavu Dalian.
Liao-ning - první čínská letadlová loď kotví v přístavu Dalian. | Foto: Reuters

Demokratický Tchaj-wan, který Čína považuje za svou odštěpeneckou provincii, si stěžuje na zvýšenou vojenskou přítomnost Pekingu u ostrova v posledních týdnech. Peking by se podle Tchaj-peje měl věnovat boji s koronavirem, a nikoli ohrožování ostrovního státu.

Plavidlo Liao-ning spolu s pěticí čínských válečných lodí nejprve v sobotu proplulo úžinou Mijako mezi japonskými ostrovy Mijako a Okinawa východně od Tchajwanu. V neděli během vojenských manévrů proplula skupina podél východního pobřeží Tchaj-wanu do moře jižně od ostrova.

Tchajwanské ozbrojené síly pohyb flotily pozorovaly a "vykonaly patřičná opatření, aby zajistily národní bezpečnost a chránily mír a stabilitu v regionu", uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. Ostrovní stát obvykle v takových případech nasazuje stíhací letouny. Čínské ministerstvo obrany se k věci zatím nevyjádřilo.

Druhá čínská letadlová loď, nazvaná podle provincie Šan-tung, na konci prosince, krátce před prezidentskými a parlamentními volbami na ostrově, proplula Tchajwanskou úžinou. I tento krok označila Tchaj-pej za pokus o zastrašení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy