Čínské námořnictvo znovu provokovalo Tchaj-wan demonstrací síly

ČTK ČTK
12. 4. 2020 17:48
Čínská flotila v čele s první čínskou letadlovou lodí během nedělního námořního cvičení proplula kolem východního a jižního pobřeží Tchaj-wanu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na tchajwanské ministerstvo obrany.
Liao-ning - první čínská letadlová loď kotví v přístavu Dalian.
Liao-ning - první čínská letadlová loď kotví v přístavu Dalian. | Foto: Reuters

Demokratický Tchaj-wan, který Čína považuje za svou odštěpeneckou provincii, si stěžuje na zvýšenou vojenskou přítomnost Pekingu u ostrova v posledních týdnech. Peking by se podle Tchaj-peje měl věnovat boji s koronavirem, a nikoli ohrožování ostrovního státu.

Plavidlo Liao-ning spolu s pěticí čínských válečných lodí nejprve v sobotu proplulo úžinou Mijako mezi japonskými ostrovy Mijako a Okinawa východně od Tchajwanu. V neděli během vojenských manévrů proplula skupina podél východního pobřeží Tchaj-wanu do moře jižně od ostrova.

Tchajwanské ozbrojené síly pohyb flotily pozorovaly a "vykonaly patřičná opatření, aby zajistily národní bezpečnost a chránily mír a stabilitu v regionu", uvedlo tchajwanské ministerstvo obrany. Ostrovní stát obvykle v takových případech nasazuje stíhací letouny. Čínské ministerstvo obrany se k věci zatím nevyjádřilo.

Druhá čínská letadlová loď, nazvaná podle provincie Šan-tung, na konci prosince, krátce před prezidentskými a parlamentními volbami na ostrově, proplula Tchajwanskou úžinou. I tento krok označila Tchaj-pej za pokus o zastrašení.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Prototyp nové rakety SpaceX explodoval na testovací rampě, nehoda nesouvisí se sobotním startem

Prototyp nové rakety Starship společnosti SpaceX dnes explodoval na testovací rampě v americkém státě Texas. Nehoda podle agentury Reuters nesouvisí s chystaným sobotním startem lodě Crew Dragon stejné firmy k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Informace o případných zraněných zatím nejsou hlášeny.

V sobotu má raketa Falcon 9, která rovněž patří SpaceX, vynést do vesmíru na druhý pokus z floridského Mysu Canaveral loď Crew Dragon s dvojčlennou posádkou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy